Jak dorobić klucz do kłódki?

Dorobienie zapasowego klucz do kłódki to zawsze dobry pomysł – dzięki temu nie musimy się obawiać, że jeśli zgubimy jeden klucz, utracimy tym samym możliwość otwarcia kłódki. Dorobiony klucz możemy również wręczyć komuś, by miał swobodny dostęp do zamkniętej piwnicy lub bramy. Niezależnie od tego, dlaczego chcemy dorobić klucz, zadanie to powinniśmy powierzyć wykwalifikowanemu ślusarzowi.
Jak dorabia się klucze?
Do wykonania kopii klucza potrzebne są dwie rzeczy – oryginalny klucz, który posłuży za wzór oraz urządzenie nazywane kopiarką. Jak ono działa?
- Mimo, że kopiarki są urządzenia dość skomplikowanymi, to podstawowa zasada ich działania jest bardzo prosta – wyjaśnia przedstawiciel firmy Kamel – Każda kopiarka wyposażona jest w ruchomy uchwyt, w którym znajdują się dwa równoległe mocowania, jedno przeznaczone na klucz wzorcowy, drugie zaś na tak zwaną surówkę, czyli materiał, z którego zostanie wykonania kopia. Przed uchwytem dla klucz wzorcowego znajduje się rodzaj nieruchomego wskaźnika, z kolei przed uchwytem dla surówki znajduje się frez, który obracając się z dużą prędkością pozwala wyciąć w materiale odpowiedni wzór. Operator maszyny posługując się uchwytem przykłada klucz wzorcowy do wskaźnika – surówka przemieszcza się w dokładnie ten sam sposób, dzięki czemu frez może wykonać w niej nacięcia odpowiadające kształtem zębom klucza wzorcowego. Po wycięciu wszystkich zębów i zgrubnemu ukształtowaniu surówki zostaje ona oszlifowana w celu pozbycia się z niej nadmiaru materiału, które nie został usunięty podczas frezowania.
Po zakończeniu takiej obróbki, surówka staje się idealną kopią oryginalnego klucza. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut i w przypadku pojedynczych zleceń może zostać wykonana od ręki.
Dorabianie kluczy tylko z profesjonalistami
W internecie nie brakuje wskazówek, jak dorobić klucz własnymi siłami, przy pomocy prostych, obecnych w każdym domu narzędzi. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy kopii klucza do kłódki czy do drzwi, powinniśmy wystrzegać się takich metod, a dorabianie kluczy powierzyć wykwalifikowanemu ślusarzowi, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwszy z nich, najważniejszy to fakt, że niedokładnie wykonany klucz nie będzie pasował do zamka, a zatem nie będziemy w stanie go nim otworzyć. Powód drugi – zamki są mechanizmami dość delikatnym i łatwo je zniszczyć źle dorobionym kluczem. Ponadto decydując się na chałupnicze metody ryzykujemy nie tylko, że źle wykonanym kopie, ale również zniszczymy oryginał, a wtedy zarówno klucz, jak i kłódka stają się bezużyteczne. Dorobienie klucza jest nieporównywalnie mniejszym wydatkiem, niż kupno nowej kłódki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana