Jak dobrać siłowniki do bramy skrzydłowej?

Brama skrzydłowa może być otwierana ręcznie lub automatycznie. W drugim przypadku konieczny jest montaż silnika sterującego oraz siłowników napędzających skrzydła. Ich wybór nie może być przypadkowy, bo grozi zniszczeniem napędu. Znaczne niedoszacowanie siły automatyki skutkuje trudnościami z otwieraniem lub całkowitym zablokowaniem bramy z powodu awarii. Poniżej uwzględniono najważniejsze zasady doboru siłowników do bram skrzydłowych.
Siłowniki automatyki a ciężar i wielkość bramy skrzydłowej
Podstawowy parametr, który należy wziąć pod uwagę to gabaryt bramy. Według producenta bram Bodnar z Sanoka siłowniki muszą poradzić sobie z przesuwem skrzydła w każdych warunkach. Dlatego w pierwszej kolejności powinny być dobrane do bramy pod względem jej ciężaru. Każdy siłownik ma określony maksymalny udźwig skrzydła, z którym może bez problemu współpracować. Dobrze jest przeszacować moc siłownika o 10-15% w stosunku do wagi montowanej bramy. Kolejny parametr to długość skrzydła. Im jest ono dłuższe, tym dłuższy siłownik należy zastosować. Na wybór ma wpływ nie tylko rozmiar bramy, ale też stopień jej przezierności. Pod wpływem wiatru skrzydło zbudowane ze sztachet ułożonych w dużych odstępach nie będzie wywierało zbytniego nacisku na siłownik. Jednak mocno zabudowana brama zadziała jak żagiel, który wywołuje ogromny nacisk na automatykę bramy. Otwieranie jej pod wiatr może być niemożliwe, jeśli zastosuje się krótki siłownik.
Miejsce montażu a wybór siłownika
Długość ramienia siłownika powinna być też dobrana pod kątem miejsca instalacji. Chodzi o szerokość słupka bramy i odległość od zawiasu. Siłowniki do bram skrzydłowych z Sanoka muszą pozwalać na pełne otwieranie lub zamykanie bramy. Pamiętaj, że im większa odległość między zawiasem a miejscem montażu, tym dłuższe ramię siłownika należy zastosować. Ostatecznie weź pod uwagę jeszcze jeden czynnik – kąt otwierania bramy wjazdowej. Dla zachowania maksymalnej wydajności i sprawności automatyki należy zastosować dłuższe ramię, gdy brama ma otwierać się pod większym kątem. Gdy siłownik będzie zbyt krótki brama może nie zamykać się do końca lub nie otwierać maksymalnie. Dla maksymalnej pewności wyboru automatyki skonsultuj się z dystrybutorem automatyki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Izolacja Pianką Pur Dawid Nowosielski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja woj. lubelskie21-560 Międzyrzec Podlaski, Jelnicka 4 lok. 40