Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiednie osłony zewnętrzne do okien?

Jak dobrać odpowiednie osłony zewnętrzne do okien?

Odpowiednie osłony zewnętrze okien pełnią liczne funkcje praktyczne oraz estetyczne. Chronią przed włamaniami, izolują termicznie, wyciszają, a z drugiej strony stanowią ozdobę budynku. Na rynku istnieje jednak wiele różnych rodzajów rolet zewnętrznych, więc wybór odpowiednich może stanowić wyzwanie. Jak dobrać odpowiednie osłony zewnętrzne? Co brać pod uwagę podejmując ostateczne decyzje?

Jak dobrać rolety zewnętrzne? Sposoby montażu

Rolety zewnętrzne różnią się między sobą głównie sposobem montażu. Wyróżniamy:

  • rolety elewacyjne – najczęściej wybierane; skrzynka z roletą jest widoczna i można ją zamontować na każdym budynku. Przytwierdza się ją do ściany, stolarki okiennej albo nadproża,
  • rolety podtynkowe – montuje się je pod tynkiem, więc skrzynka z roletą jest niewidoczna z zewnątrz. To bardzo estetyczne rozwiązanie, które jednak należy planować już na etapie projektowania domu. Jego zaletą jest to, że nie ogranicza ilości światła wpadającego przez okna,
  • rolety RKS – inaczej rolety nadprożowe, przytwierdza się je do nadrpoży okien. Skrzynka z roletą jest niewidoczna. Ten rodzaj rolet też należy uwzględnić już na etapie projektowania budynku,
  • rolety nadstawne – montuje się je na ramach okiennych, tak że skrzynka z roletą jest ukryta. Te rolety zewnętrzne także wymagają uwzględnienia podczas projektowania.

Jeśli Twój dom już jest gotowy, to bez ingerencji w elewacje możesz zamontować jedynie rolety elewacyjne. Jeśli jednak jesteś dopiero na etapie projektowania, to możesz wybrać każdą z wymienionych wyżej opcji. Warto jednak pamiętać, że rolety RKS i nadstawne wymuszają pomniejszenie przestrzeni okiennej. Dlatego, jeśli marzą Ci się jak największe okna, to najlepszym wyborem będą rolety podtynkowe.

Jak dobrać osłony zewnętrzne? Kolor

Kolejna ważna kwestia to dopasowanie rolet do fasady budynku pod względem kolorystycznym. Aby zachować spójność, warto dobrać kolor do stolarki okiennej, drzwi albo dachówki. Najczęściej wybierane barwy to różne odcienie szarości, czerń i brązy oraz beże. Ogromny wybór solidnie wykonanych rolet zewnętrznych oferuje ich producent – firma Techcolor.

Rolety zewnętrzne – sterowanie

Rolety zewnętrzne mogą być sterowane ręczne, przy pomocy zwijacza z taśmą lub korbki albo elektryczne. To drugie rozwiązanie jest nieco droższe, ale też znaczeni wygodniejsze. Kiedy rano trzeba odsłonić wszystkie okna, a czasu do wyjścia coraz mniej, sterowanie elektryczne to prawdziwy sprzymierzeniec. Podejmując ostateczne decyzje, pamiętaj, że wybór rolet zewnętrznych to inwestycja na lata.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy