Materiał Partnera

Jak dobrać matę grzejną do ogrzewania podłogowego?

Jak dobrać matę grzejną do ogrzewania podłogowego?

Maty grzewcze do ogrzewania podłogowego występują zarówno w wersji do zastosowania wewnętrznego, jak i na zewnątrz. W pierwszym przypadku służą jako ogrzewanie pomieszczeń, a w drugim jako ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Pozwalają znacznie podnieść komfort termiczny i cieszyć się przyjemnym ciepłem. Na co zwracać uwagę przy zakupie maty grzejnej do ogrzewania podłogowego?

Jakie parametry powinna mieć mata grzejna do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe będzie spełniało swoje zadania i działało efektywnie, jeśli prawidłowo  dobierzemy maty grzejne o odpowiedniej dla danego pomieszczenia mocy i powierzchni. Wybór rozpoczyna się od określenia stopnia i rodzaju wykończenia podłogi. Posadzki z terakoty lub kamienia wymagają zastosowania mat grzejnych o mocy 150 – 160 W/m2, a w chłodniejszych pomieszczeniach nawet 200 W/m2. Podłogi wykonane z „ciepłych” materiałów, takich jak panele, deski warstwowe oraz wykładziny, wymagają natomiast mat o mocy 100 W/m2, które zalewa się masą samopoziomującą.

O czym pamiętać przy wyborze maty grzejnej do ogrzewania podłogowego?

Wybierając matę grzejną do ogrzewania podłogowego, trzeba także zwrócić uwagę na sposób zasilania systemu. Dostępne są maty zasilane jednostronnie lub dwustronnie.
Instalację ogrzewania należy rozpocząć od dopasowania maty do układu pomieszczenia, omijając stałą zabudowę, bez nóżek. Kabla w matach nie wolno przecinać, możemy za to dowolnie rozcinać siatkę maty i w ten sposób dopasować jej kształt do powierzchni przeznaczonej do ogrzewania w danym pomieszczeniu.

W przypadku mat dwustronnie zasilanych, w których przewód grzejny ma dwie żyły (jest dwużyłowy, dwustronnie zasilany) należy pamiętać, że kablem zasilającym maty musimy wrócić do punktu wyjścia, czyli miejsca, w którym planujemy montaż termostatu. Dlatego też tak ważne jest, aby początek i koniec maty znajdował się w pobliżu termostatu. Maty dwustronne sprawdzają się zwykle do mniejszych pomieszczeń o prostym układzie. W matach jednostronnie zasilanych nie mamy tego problemu, ponieważ nie wymagają skomplikowanego montażu. Bez względu jednak na rodzaj wybranej maty, należy wybierać sprawdzonych dystrybutorów, takich jak Tom-El, który oferuje sprawdzone i solidne systemy do ogrzewania podłogowego.

Zalety ogrzewania podłogowego za pomocą maty grzejnej

Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodny system, który pozwala uzyskać komfort cieplny nawet w najbardziej chłodne dni. Aby jednak system działał poprawnie, niezbędne jest dobranie odpowiednich mat grzejnych, które pokryją ogrzewaną powierzchnię. Wyróżniają się dużą uniwersalnością i możliwościami zastosowania, bez względu na rodzaj posadzki i wykończenia. Wystarczy dobrać odpowiednią moc grzewczą, aby cieszyć się uczuciem „ciepłych stóp”. Renomowani producenci oferują wiele rodzajów mat grzewczych, dzięki czemu dobranie odpowiedniego typu nie będzie stanowić problemu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy