Materiał Partnera

Jak dobór barw wpływa na odbiór wnętrz?

Jak dobór barw wpływa na odbiór wnętrz?

Dlaczego w niektórych wnętrzach dopisuje nam doskonałe samopoczucie, a w innych nie możemy się skupić i odczuwamy niepokój? Ogromny wpływ na odbiór wnętrz mają zastosowane w nich barwy. Dzięki odpowiedniej kolorystyce możemy poprawić proporcje pomieszczeń np. optycznie je powiększyć lub zmniejszyć oraz wprowadzić do przestrzeni mieszkalnej wyjątkowy klimat.

Jakie znaczenie ma odpowiedni dobór barw?

Odpowiednie dopasowanie kolorystyki do wielkości i przeznaczenia pomieszczeń ma znaczący wpływ na komfort zamieszkania. Choć trendy w aranżacji wnętrz dynamicznie się zmieniają, to jedno pozostaje niezmienne - kolory oddziałują na nasze zmysły, wpływając na nie kojąco lub pobudzająco, a także pozwalają kreować przestrzeń względem indywidualnych potrzeb.

Niewłaściwy dobór barw na etapie remontu mieszkania lub prac wykończeniowych w nowym lokum, wpływa zarówno na estetykę przestrzeni, jak i nasz nastrój. Możemy jednak uniknąć często popełnianych błędów, dobierając kolorystykę pomieszczeń nie tylko względem indywidualnego gustu i mody, ale również zgodnie z psychologią koloru.

Jak prawidłowo dobrać kolory do różnych pomieszczeń?

Aranżacja wnętrz wymaga doboru różnych elementów, które powinny tworzyć spójną całość. Jednym z podstawowych jest kolorystyka ścian, podłóg oraz elementów wyposażenia i dekoracji. Zgodnie z psychologią koloru, bazę aranżacji wnętrz, powinny stanowić barwy neutralne, które urozmaicimy barwami uzupełniającymi oraz kontrastowymi. Warto podczas remontu lub prac wykończeniowych zasięgnąć porady ekspertów, którzy pomogą dobrać kolory do każdego pomieszczenia oraz wykonają wizualizację projektu, dzięki czemu nie będziemy zdani jedynie na naszą wyobraźnię. Profesjonalne remonty oraz prace wykończeniowe na terenie Wrocławia i okolic wykonuje firma A&D HOMES. Korzystając z usług ekspertów, możemy w pełni wykorzystać paletę barw w celu kreowania odpowiedniego klimatu w różnych pomieszczeniach.

Psychologia barw w praktyce

Odbiór wnętrz zmienia się pod wpływem odpowiednio dobranej kolorystyki, jednak co to oznacza w praktyce? Nic innego jak dobór kolorów pod względem przeznaczenia pomieszczenia oraz jego metrażu. Zgodnie z zasadami doboru kolorów, około 70% wszystkich barw we wnętrzu powinny stanowić barwy podstawowe. Najczęściej bazowym kolorem aranżacji wnętrz jest biel w różnych odcieniach, jednak w ostatnich latach, coraz częściej jako barwę podstawową stosuje się m.in. różne odcienie szarości oraz beżu. Barwy uzupełniające powinny stanowić 20% wszystkich kolorów, a barwy kontrastowe 10%. Wówczas możliwe jest wykorzystanie wyciszającego oraz pobudzającego potencjału kolorów, a także zastosowanie ich w celu poprawy proporcji pomieszczeń. Co więcej, kolory w pomieszczeniach powinniśmy dobierać z uwzględnieniem stylu aranżacji. Bogata paleta barw podstawowych, uzupełniających i kontrastowych pozwala zadbać nie tylko o piękny wygląd każdego pomieszczenia, ale także zamaskować ewentualne mankamenty dostępnej przestrzeni oraz uniknąć wrażenia przytłoczenia podczas przebywania w domu lub mieszkaniu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy