Jak dobierać profile gumowe/silikonowe?

Profile gumowe i silikonowe to materiały wykorzystywane do wzmacniania, amortyzacji i uszczelniania połączeń, dylatacji i szczelin w różnego rodzaju konstrukcjach. Znajdują one zastosowanie m.in. w branży budowlanej, ale też w instalacjach wodno-kanalizacyjnych oraz w szeroko pojętym przemyśle. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy wyborze profilu, aby dobrze pełnił on swoją funkcję?
Przekrój i wymiary
Optymalny profil powinien być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do wymiarów szczeliny czy dylatacji, w której ma zostać zastosowany. Tylko dzięki temu będziemy mieli bowiem pewność, że tak wykonane połączenie będzie w stu procentach szczelne. W związku z tym należy zwrócić uwagę przede wszystkim na przekrój profilu. Na rynku dostępne są akcesoria o różnej geometrii: okrągłe, prostokątne, trójkątne, z otworami, nietypowe i w kształcie liter, np. H lub T. Podział profili dotyczy nie tylko ich kształtu, ale również sposobu i miejsca zastosowania. Wyróżniamy m.in. profile szczelinowe, krawędziowe, kątowe i wciskane, a także autobusowe, pneumatyczne czy tłumiące. Aby dobrać odpowiedni element, należy posłużyć się dokumentacją projektową i stosownym rysunkiem technicznym. Renomowani producenci uszczelnień oferują przy tym bogaty wybór profili. Przykładowo na stronie producenta uszczelek gumowych i silikonowych firmy Larkis znajdziemy wyszukiwarkę profili. Istotne znaczenie przy wyborze optymalnego rozwiązania mają jednak nie tylko wymiary i kształt profilu, ale również warunki, w jakich będzie on wykorzystywany.
Materiał wykonania
Materiały, z których produkuje się profile, determinują możliwości wykorzystania danego artykułu w konkretnych warunkach. Z tego powodu tak ważne jest określenie środowiska pracy dla danego profilu przy składaniu zamówienia, co pozwoli dobrać odpowiednie parametry techniczne materiału. Istotne znaczenie ma tu temperatura pracy, obecność czynników atmosferycznych oraz zagrożeń chemicznych. Profile gumowe będą elastyczne i odporne na działanie wilgoci i dużych obciążeń. Niemniej jednak w trudnych warunkach zewnętrznych i przy zmiennych temperaturach lepiej sprawdzą się mocniejsze mieszanki, np. EPDM. Z kolei w miejscach, w których obecne są oleje, smary i inne substancje chemiczne należy wybierać mieszanki do specjalnych zastosowań. Jeśli natomiast profil ma być wykorzystany w miejscu o zaostrzonym rygorze higienicznym, to warto zdecydować się na obojętny fizjologicznie i niewchłaniający wilgoci silikon. Niezależnie od rodzaju wybranego materiału ważne jest, by stosować atestowane i przebadane mieszanki pochodzące ze sprawdzonych źródeł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51