Jak dobierać listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe wydają się mało istotnym elementem wystroju wnętrza… dopóki nie musimy ich wybierać. Nagle okazuje się, że listwy mają ogromne znaczenie w projektowaniu, a źle dobrane potrafią zepsuć nawet najlepszą aranżację. Z tego tekstu dowiesz się, jaka jest rola listew przypodłogowych i w jaki sposób dobrać je do wyglądu wnętrza, aby podkreślały jego urok.
Po co mi listwy przypodłogowe?
Niepozorne listwy przypodłogowe pełnią wiele funkcji i są naprawdę potrzebne. Do czego? O to zapytaliśmy eksperta ze studia Mieszkanie jak Marzenie.Listwy przypodłogowe pełną dwie funkcje: ochronną i estetyczną – mówi nasz rozmówca. – Chronią ściany przez zamoczeniem i obiciem podczas pielęgnacji podłóg, osłaniają szczeliny dylatacyjne i wpływają na wygląd pomieszczenia.Czy to rzeczywiście konieczne? Czy można zrezygnować z listew? W teorii tak. W praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Między podłogą a ścianą musi być szczelina, aby posadzka mogła się rozkurczać i kurczyć pod wpływem ciepła czy wilgoci. Szpara ta jest nie tylko mało estetyczna, ale też gromadzą się w niej zabrudzenia. Odkurzanie i mycie podłóg bez listew skończyłoby się koniecznością bardzo częstego uzupełniania i malowania ściany. Listwy przypodłogowe pomagają także ukryć okablowanie, znacząco podnosząc porządek we wnętrzu.
Jak i do czego dobrać listwę przypodłogową?
Ponieważ listwa przypodłogowa łączy powierzchnie styczne, można ją dobierać albo do podłogi, albo do ściany. W zależności od tego, który wariant wybierzemy, możemy manipulować optycznym wrażeniem wielkości pomieszczenia. Najbezpieczniejszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest dopasowanie listew przypodłogowych do podłogi przez zastosowanie np. tego samego gatunku drewna albo listew z tworzyw sztucznych pokrytych okleiną zgodną z tą, która jest na panelach podłogowych. Nieco odważniejszym, ale też ciekawszym sposobem na dopasowanie listew przypodłogowych jest podporządkowanie ich wyglądowi stolarki drzwiowej i okiennej, ale uwaga! Ponieważ takie dostosowanie mocno podkreśla i eksponuje drzwi, może być stosowane wyłącznie wtedy, kiedy są one porządne i estetyczne. Skrzydło drzwiowe podrzędnej urody dodatkowo podkreślone przez dopasowane kolorem i materiałem listwy może oznaczać wnętrzarską katastrofę. Jeśli jednak drzwi są ładne lub ciekawe, ich dodatkowe eksponowanie na pewno wyjdzie całości aranżacji na dobre. Listwy przypodłogowe mogą stanowić mocny akcent i wizualne domknięcie przestrzeni, co szczególnie dobrze wygląda w dużych pomieszczeniach. Silne wydzielenie granic małego pokoju może z kolei dać wrażenie ciasnoty.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana