Materiał Partnera

Jak dbać o schody z drewna?

Jak dbać o schody z drewna?

Drewniane schody od wielu lat cieszą się niezmiennym uznaniem wśród inwestorów, którzy budując swój dom, decydują się na to eleganckie i stylowe rozwiązanie. Surowiec ten świetnie komponuje się niemal z każdym wnętrzem. Aby jednak przetrwał próbę czasu i przez długi czas cieszył oczy właściciela mieszkania i jego gości, musi być odpowiednio pielęgnowany. W jaki sposób dbać o schody z drewna? Dowiedz się więcej. 

Czyszczenie schodów z drewna

Schody z drewna są narażone na różne uszkodzenia mechaniczne. Aby przez jak najdłuższy czas pięknie się prezentowały, należy dbać o ich regularne czyszczenie. Piasek czy drobne kamienie przyniesione z zewnątrz mogą porysować ich wierzchnią warstwę. Dlatego warto unikać takich sytuacji i korzystać z nich w zmienionym obuwiu, a także codziennie je czyścić. Można to zrobić przy pomocy standardowego odkurzacza, ale także miotły z miękką końcówką i zmiotką.

Przynajmniej raz w tygodniu warto umyć schody za pomocą wilgotnej szmatki nasączonej wodą i preparatem dedykowanym takim powierzchniom. Specjalne środki zawierają w sobie naturalne oleje, a także woski, które skutecznie usuwają zabrudzenia, nie niszcząc schodów. Nie powinno się używać silnej chemii, zwłaszcza tej z chlorem, ponieważ może ona spowodować odbarwienie i uszkodzenie struktury drewna. Jego poszczególne gatunki różnią się między sobą higroskopijnością i odpornością na uszkodzenia, jednak należy pamiętać, że surowiec ten chłonie wodę. Obecnie najczęściej wykorzystuje się dąb i drewno z egzotycznych drzew.

Impregnacja schodów drewnianych

Drewniane schody od Firmy Gramotka co kilka lat należy impregnować. W przypadku standardowego użytkowania czynność taką wystarczy powtarzać co 3 lata. Jednak intensywnie uczęszczane konstrukcje warto pielęgnować co roku. Wśród najpopularniejszych metod zabezpieczenia drewna wymienia się jego:

  • lakierowanie,
  • olejowanie,
  • bejcowanie.

To pierwsze rozwiązanie chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i dostępne jest w szerokiej gamie wykończeń — od standardowego połysku przez półmat aż po mat. Z kolei olejowanie tak samo chroni drewno, jednak nie pozostawia na nim charakterystycznej powłoki. 

Bejcowanie nie jest polecanym do impregnacji zabiegiem, ponieważ stosuje się je wyłącznie w celu osiągnięcia określonego efektu wizualnego, czyli zabarwienia schodów na kolor pasujący do stylistyki wnętrza. Zawsze przed rozpoczęciem czynności impregnacyjnych należy dokładnie wyczyścić powierzchnię i ją zmatowić, aby mieć pewność, że środek zostanie wchłonięty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy