Jak dbać o jakość wody w kranie?
Zarówno smak, jak i zapach wody prosto z kranu nie zachęcają do jej spożywania bez uprzedniego przegotowania. Wiele osób decyduje się na zakup wody butelkowanej, która jest smaczniejsza. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zainwestowanie w filtry do wody, które pozwalają dbać o jej jakość. Rozwiązanie to jest nie tylko korzystne pod względem finansowym, ale też pozwala dbać o środowisko, minimalizując ilość zużytego plastiku.
Jakie rodzaje filtrów do wody wyróżniamy?
Dbając o jakość wody pitnej w kranie, warto zainwestować w filtry z wymiennymi wkładami. Specjaliści ze sklepu Global Water wyjaśniają, że ich rodzaj należy dopasować do rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są:
- filtry mechaniczne – zatrzymujące cząstki stałe, związki koloidalne, rdzę, zawiesiny. Ich zadaniem jest ochrona kolejnych urządzeń przed zanieczyszczeniami,
- filtry węglowe – usuwają chlor i jego pochodne oraz związki organiczne. Ich zadaniem jest również poprawienie barwy, smaku i zapachu wody. Dodatkowo, wersje impregnowane srebrem mają właściwości bakteriobójcze,
- filtry zmiękczające – usuwają twardość wody.
Na rynku jest dostępnych wiele więcej rozwiązań. Jednym z nich jest np. filtr odwróconej osmozy, który pozwala dokładnie oczyścić wodę. Co więcej, usuwa z niej jony rozpuszczonych soli, metale ciężkie, zanieczyszczenia organiczne, benzen oraz bakterie. Warto zwrócić uwagę, że zestawy te zatrzymują także potrzebne dla organizmu minerały takie jak magnez, wapń czy potas. Z uwagi na te kwestie zaleca się ich stosowanie tylko w sytuacji, gdy producent gwarantuje minimalną twardość i potwierdza to analizą.
Jak dbać o filtry?
Właściwe oczyszczanie wody jest możliwe tylko poprzez dopasowanie odpowiednich filtrów do wody, ale też regularne wymienianie wkładów. W zależności od wybranego modelu, mogą one być jednorazowe bądź wielorazowego użytku. Należy pamiętać, że trzeba je wymieniać bądź czyścić do 3-12 miesięcy. Częstotliwość wspomnianych czynności uzależniona jest od jakości wody. Najbardziej rozpoznawalnym sygnałem o konieczności jego wymiany jest spadek ciśnienia cieczy wypływającej z filtra.
Decydując się na urządzenie z wymiennymi wkładami, można zamontować je w szafce pod zlewozmywakiem. Dostępne są także modele przeznaczone do instalacji na wylewce baterii zlewozmywakowej bądź wolnostojące, które mocuje się na blacie i podłącza elastycznym wężykiem do baterii. Szeroka oferta rozwiązań pozwala każdemu znaleźć idealne rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana