Jak dbać o azalie doniczkowe
Czym są azalie sadzone w domach?
Azalie indyjski to kwiaty, które sadzimy w warunkach domowych. Różnią się ona znaczenie od tradycyjnych i najpopularniejszych azalii japońskich. Azalie indyjskie przybierają formę drzewka lub krzewu, a ich maksymalna wysokość może dochodzić do 100 cm. Kwiaty takich azalii osiągają maksymalnie 10 cm średnicy, a kolorystycznie spotyka się najczęściej czerwone, lekki róż oraz białe. Decydując się na azalie do domu, trzeba wiedzieć, że nie można ich sadzić w gruncie, po prostu nie przyjmą się w takich warunkach. Okres kwitnięcia domowych azalii przypada na zimę oraz wczesną wiosnę.Jak dobrze kupić azalie do domu?
Decydując się na azalię doniczkową, warto zwracać uwagę na detale. Tylko w taki sposób można wybrać i zakupić najlepsze kwiaty. Kwiat powinien być przede wszystkim odpowiednio gęsty, nie powinien posiadać żadnych plam. Azalie, które mają cieszyć oko domowników, powinny mieć mało rozwiniętych kwiatów, gdyż tylko duża ilość pęków gwarantuje, że będą kwitły przez dłuższy czas w warunkach domowych. Wybierając się do kwiaciarni czy centrum ogrodniczego, warto robić zakupy, kiedy temperatury nie są zbyt niskie. Roślina jest niezwykle czuła na niskie temperatury oraz mocny wiatr, dlatego transport w takich warunkach, może je zniszczyć. Azalie doniczkowe należy bardzo starannie zabezpieczyć na czas transportu, pakując w odpowiednią ilość warstw papieru lub folii.Najlepsze warunki dla azalii doniczkowej
W jakich warunkach znakomicie przyjmie się azalia domowa? Co przygotować, aby miała znakomite warunki rozwoju?Bardzo ważne są pierwsze tygodnie, które decydują o późniejszym sukcesie. Dlatego należy zadbać o odpowiednie podłoże dla doniczkowej azalii. Torf ogrodniczy plus dedykowany nawóz oraz piasek to mieszanka idealna na podłoże, którą wsypie się do doniczki. Trzeba pamiętać o tym, aby rozsądnie stosować nawóz. W przypadku azalii domowych wystarczy maksymalnie 2 g nawozu na jedną doniczkę.Stawiając azalie w domu, należy zapewnić im odpowiednią temperaturę. Temperatury panujące w domach mogą być dla rośliny zbyt wysokie. Kwiaty należy trzymać w temperaturze około 15°C. Maksymalnie zaleca się 18°C. Kwiaty koniecznie chroni się od ciepła, które wydzielają kaloryfery, a także unika się przeciągów, otwartych okien. Na czas jesienny, przez kwitnięciem, azalie powinny być trzymane w miejscach, gdzie temperatura oscyluje w przedziale 6 – 12°C. Gdy zawiązane zostaną pąki kwiatowe, konieczne jest zapewnienie roślinie wyższych temperatur.Azalie doniczkowe wymagają odpowiedniej ilości światła naturalnego. Dlatego optymalnym dla nich miejscem będą parapety, przy oknach które gwarantują najlepsze nasłonecznienie.Domowe azalie lubią i wymagają stałego poziomu wilgoci podłoża. Jednak tutaj mała uwaga, mianowicie zbyt obfite czy częste podlewanie przynosi negatywne skutki, roślina zacznie gnić. Roślinę należy podlewać regularnie, za pomocą przegotowanej wody, ale w rozsądnych ilościach.Co robić, kiedy azalie zbyt długo nie były podlewane, rośliny zaczynają więdnąć, liście robią się zwiotczałe? Tutaj najlepszym sposobem ratowania azali, będzie zanurzenie bryły korzeniowej z doniczką w odpowiednim wiadrze, napełnionym wodą. Po pewnym czasie azalia zacznie odzyskiwać sprężystość, co jest znakiem, że została uratowana.Czy azalie domowe potrzebują nawożenia? Okres zimowy wymaga regularnego nawożenia, które powinna być wykonywane co około 14 dni. Nawóz wykorzystywany do tego celu powinien być zakwaszający, specjalnie dedykowany do azalii i różaneczników. Innego typu nawozy mogą zniszczyć roślinę.Jak pielęgnować azalie doniczkowe?
Co należy zrobić z azaliami, kiedy już przekwitną? Każdy właściciel tej rośliny powinien przeprowadzić przesadzanie. Przekwitniętą azalię powinno się przesadzić do innej, większej doniczki. Równocześnie wymaga się dokładnego przycinania azalii. Zbyt wybujałe gałązki muszą być wycięte, tak samo robi się z tymi, które są wysuszone, zdradzają objawy choroby. Tak samo czyni się z wszystkimi liśćmi, które mają jakiekolwiek plamy lub też są wyschnięte.Dowiedz się więcej i przeczytaj również na temat azalii japońskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana