Jak często opróżniać przydomowe szambo?

Przydomowe szambo to najczęściej bezodpływowy zbiornik na ścieki. Niekiedy jest mylone z ekologiczną przydomową oczyszczalnią ścieków. Wynika to z faktu, iż wielu producentów stosuje przymiotnik „ekologiczne” w celu zaznaczenia 100% szczelności zbiornika. Omawiane urządzenie kanalizacyjne gromadzi ścieki, ale jednocześnie zabezpiecza przed ich przedostaniem się do gleby. Jak często powinno być opróżniane przydomowe szambo? Wyjaśniamy.
Szambo – najważniejsze informacje
Szambo to szczelny zbiornik. Jest on najczęściej wykonywany z wysokiej gęstości polietylenu lub kompozytu żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym. Surowce użyte do ich produkcji sprawiają, że nie korodują, ani też nie reagują na trudne warunki otoczenia. Ważne jest ich prawidłowe zamontowanie. Z uwagi na swoją konstrukcję nie wytrzymują dużych obciążeń. Dlatego najlepiej, by nie były instalowane bezpośrednio pod miejscami parkingowymi. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie odpowiednich wzmocnień.
Zbiorniki bezodpływowe na ścieki są również dostępne w różnych wielkościach. Wybór odpowiedniej jest ważny, gdyż ma wpływ na późniejszą częstotliwość wywozu nieczystości – wyjaśnia ekspert z firmy asenizacyjnej Żaneta Staszewska P.H.U. Dodaje, że pojemność powinna być uzależniona od liczby mieszkańców. Szacuje się, że aż 95% użytej wody generuje ścieki. Można przyjąć, iż ciągu miesiąca 5-osobowa rodzina wytwarza średnio 10 m3 szamba. Chcąc mieć pewność, że wybrany rozmiar szamba będzie właściwy, warto wziąć również pod uwagę czas przetrzymywania ścieków w zbiorniku.
Jak często wywozić szambo?
Częstotliwość wywozu szamba jest uzależniona od kilku czynników. Wpływ na to ma nie tylko liczba mieszkańców domu, ale też pojemność użytkowa urządzenia. Jest ona liczona do poziomu tuż poniżej wyprowadzonej rury kanalizacyjnej, która odprowadza ścieki z domu. Jak wcześniej wspomniano, 5-osobowa rodzina w ciągu miesiąca wytwarza średnio 10 m3 szamba, co daje nam jedno opróżnienie w ciągu miesiąca. Częstotliwość wywozu szamba można zwiększyć lub zmniejszyć – wystarczy zamontować odpowiedni zbiornik. Zaleca się, aby w przypadku dużych rodzin bądź też osób generujących duże ilości ścieków, wybrane urządzenia kanalizacyjne miały większą pojemność.
Dodatkowo warto pilnować terminów wywozu nieczystości – w sytuacji, gdy niespodziewanie zbiornik się napełni, nie będzie możliwe korzystanie z sieci wodociągowej, a ścieki mogą wylać się nie tylko na posesję, ale też wybić przez urządzenia sanitarne. Z tego względu warto zainwestować w sygnalizator poziomu ścieków, który będzie sygnalizował przepełnienie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kesja w ogrodniczkach
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. zachodniopomorskie71-172 Szczecin, Mochnackiego 18
-
Ogród z Pasją Justyna Bloda-Bodio
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. lubuskie66-470 Kostrzyn nad Odrą, Osiedlowa 2A lok. 2