Materiał Partnera

Izolowanie budynków celulozą a kwestia ekologii. Co warto wiedzieć?

Izolowanie budynków celulozą a kwestia ekologii. Co warto wiedzieć?

Wydatki na ogrzewanie są jednym z głównych składników kosztów utrzymania budynku. Wzrost cen nośników energii sprawia, że stają się one coraz istotniejsze. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych, które pozwalają na uzyskanie wyższej efektywności, może wpłynąć na zmniejszenie obciążeń finansowych, jednak tylko wtedy, gdy będą im towarzyszyły działania poprawiające termoizolacyjność budynku. Również tu kluczowy jest wybór technologii.

Dlaczego warto korzystać z docieplania dachu celulozą?

Termoizolacja budynków może być wykonywana przy wykorzystaniu różnych materiałów. Największy wybór mają zwykle inwestorzy decydujący się na wzniesienie nowego domu. W przypadku obiektów istniejących paleta dostępnych rozwiązań będzie mniej zróżnicowana, ponieważ poza właściwościami izolacyjnymi branego pod uwagę materiału trzeba też uwzględnić procedury związane z jego użyciem. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku docieplania dachów, ponieważ nierzadko poważnym problemem jest takie wykonanie izolacji, by nie doszło do wytworzenia się pustek powietrznych, co często okazuje się niemożliwe bez zdemontowania pokrycia dachowego lub elementów wykończenia wnętrza. Technologią pozwalającą na poradzenie sobie z przeszkodami tego typu jest ocieplanie budynków celulozą. Polega ono na wtłaczaniu w wolne przestrzenie granulatu celulozowego pod ciśnieniem przez niewielkie otwory technologiczne. Technika ta sprawdza się zarówno przy dachach stromych, jak i płaskich. Mocną stroną używania celulozy jest też jej proekologiczność.

Czy celuloza jest ekologiczna?

Celuloza jest materiałem o pochodzeniu naturalnym, a jej włókna stanowią składnik budulcowy drewna. Materiał do wytworzenia granulatu używanego podczas docieplania jest z reguły pozyskiwany z makulatury. Poza włóknami zawiera impregnat na bazie związków boru – soli boru albo kwasu borowego – a także soli amonowych czy wodorotlenku glinu, które obniżają palność materiału, a także zapobiegają inwazji szkodników. Granulat nie jest toksyczny ani podczas wtłaczania, ani w okresie użytkowania nie powoduje powstawania żadnych toksycznych oparów. Co ważne, celuloza ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, co wpływa na dobre parametry izolacyjne, pośrednio przyczyniając się do obniżenia zapotrzebowania obiektu na energię.

Wykonanie prac przy docieplaniu budynku warto zlecić firmie, która ma doświadczenie w korzystaniu z konkretnej technologii. Bardzo dobrym wyborem okaże się firma Buszta Izolacje Celulozą, która specjalizuje się w ocieplaniu stropów, dachów i poddaszy przy wykorzystaniu celulozy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy