Materiał Partnera

Inteligentne budynki – instalacje XX wieku

Inteligentne budynki – instalacje XX wieku

Automatycznie otwierane drzwi, światło zapalane za pomocą czujnika, temperatura w pokojach utrzymywana przy pomocy termostatu – to wszystko dość młode osiągnięcia inżynierii. Niemniej jednak idea inteligentnego budynku istnieje od wielu lat. Pierwsze próby wprowadzania jej w życie miały miejsce stosunkowo niedługo po wynalezieniu elektryczności. Początek XX wieku przyniósł coraz szybszy rozwój urządzeń, które miały ułatwić codzienne życie oraz pracę. To, co niegdyś było jedynie fantazją architektów, inżynierów i autorów powieści fantastycznych, a w późniejszych czasach wraz z rozwojem technologii opcją jedynie dla najzamożniejszych, w XXI wieku staje się coraz powszechniej stosowane w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.

Czym jest budynek inteligentny?

Obecnie stawiane domy i budynki użytkowe to nie tylko ściany z drzwiami i oknami. Coraz częściej wyposażane są one, zgodnie z ich przeznaczeniem, w zaawansowane technologicznie instalacje. Najprostsze przykłady – instalacja grzewcza, instalacja klimatyzacyjna, alarmowa, oświetleniowa. W przemyśle stosowana są instalacje produkcyjne i wspierające produkcję, np. chłodnicze. Nowoczesne rozwiązania z dziedziny elektroniki stworzyły możliwość kontroli ich pracy za pomocą prostych w obsłudze sterowników, nawet na odległość. Budynek inteligentny to rodzaj budynku, w którym wszystkie instalacje zostały zintegrowane w jeden system.

Czemu to służy?

Integracja wszystkich instalacji niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest wygoda, prawdopodobnie najważniejsza dla większości osób decydujących się na zbudowanie takiego systemu. Określanie parametrów wszystkich instalacji przy pomocy jednego urządzenia pozwoli nam zapomnieć o własnoręcznym kontrolowaniu pracy pieca czy klimatyzacji - automatycznie dostosują się one do panujących warunków, nasza ingerencja ogranicza się jedynie do wybrania preferowanych ustawień. Kolejnym istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo, szczególnie istotne, jeśli idzie o układy stosowane w celach przemysłowych. Ciągły nadzór odpowiednich urządzeń nad pracą systemu pozwala natychmiast wykryć nieprawidłowości, które mogą zagrozić dalszemu procesowi produkcyjnemu lub nawet zdrowiu i życiu pracujących przy systemie osób. Sprawnie działające sterowniki i inne urządzenie kontrolne wchodzące w skład automatyki całej instalacji pracują bez przerwy według ściśle określonych procedur – dlatego są najlepszym rozwiązaniem przy procesach wymagających szczególnej ostrożności.

Na rynku istnieje wiele firm, specjalizujących się w nowoczesnych technologiach umożliwiających skonstruowanie inteligentnych instalacji. Jedną z nich jest ASC Automatyka Systemów Chłodniczych, pierwszy dystrybutor marki Danfoss, wiodącego producenta urządzeń wykorzystywanych w przemyślne chłodniczym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy