Artykuł sponsorowany

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego?

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego?

Nie ma jednej reguły i jednego wzoru na przygotowanie obliczeń, ile czasu zajmie budowa domu jednorodzinnego. Czas budowy zależy bowiem nie tylko od jego powierzchni, gabarytów i rodzaj materiałów. W naszym artykule przyjrzymy się ogólnie etapom budowy domu jednorodzinnego i opowiemy, od czego generalnie zależy czas realizacji owych etapów. Przekonamy też, dlaczego najlepiej postawić na generalnego wykonawcę, który zajmie się wszystkim kompleksowo.

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Budowa domu jednorodzinnego składa się z trzech głównych etapów. To etapy stanu zerowego, stanu surowego otwartego oraz stanu surowego zamkniętego. Pierwszy etap obejmuje głównie roboty ziemne (od niwelacji terenów po wykonanie wykopów pod fundamenty) przez roboty fundamentowe (podkład, deskowanie, zbrojenie, betonowanie) po przygotowanie warstw pod posadzki. Prace, których efektem jest wykonanie stanu surowego otwartego to prace związane z realizacją konstrukcji nośnej domu. Stan surowy zamknięty to np. wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej oraz realizacja konstrukcji dodatkowych, jak ściany działowe, aż po wykonanie pokrycia dachowego.

Jak mówią nam specjaliści z firmy MAR-BUD z Bełchatowa, dom w stanie surowym zamkniętym to dom kompleksowo przygotowany do wykończenia.

Od czego zależy czas realizacji etapów budowy domu?

Nie ma jednego wzoru na to, ile trwać będzie budowa domu jednorodzinnego, bo zależy to od wielu czynników – i chodzi nie tylko o gabaryty budowli. Roboty budowlane – zgodnie z kolejnymi etapami – muszą być realizowane zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem, który powinien przygotować generalny wykonawca. Harmonogram robót najlepiej opracować na podstawie projektu oraz podstawowego kosztorysu. W projekt i kosztorys inwestujemy praktycznie na samym początku, zanim zaczniemy starać się o pozwolenie na budowę. Kosztorys określa ogólnie czas realizacji poszczególnych etapów prac (oczywiście wraz z cenami materiałów, korzystania z różnych maszyn i sprzętów), bo w końcu w kosztach budowy czas to także pieniądz.

Jeśli szczególnie interesuje nasz czas realizacji, najlepiej budowę domu powierzyć generalnemu wykonawcy, który oferuje kompleksową realizację inwestycji budowlanychTrzeba jednak mieć na uwadze, że możliwość realizacji niektórych prac jest zależna od pogody, której nie da się przewidzieć z wyprzedzeniem w tej materii. Nie mniej jednak wybierając generalnego wykonawcę, stawiajmy na firmę doświadczoną w budowie domów – najlepiej pod klucz.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy