Materiał Partnera

Idealne mieszkanie dla rodziny z dzieckiem

Idealne mieszkanie dla rodziny z dzieckiem

Wybór mieszkania to często decyzja na całe życie. Polacy wciąż chętnie pozostają w miastach rodzinnych i planują swoją przyszłość w jednym, konkretnym miejscu. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z dziećmi i par, które planują zostać rodzicami. Zależy nam przede wszystkim na odpowiedniej lokalizacji oraz optymalnej wielkości naszego mieszkania, tak by żyło się w nim przyjemnie i komfortowo. Wolimy zapłacić więcej lub poczekać z zakupem, niż postawić na ciasną kawalerkę. Jak wygląda idealne mieszkanie dla rodzin z dziećmi?

Lokalizacja nieruchomości

Kiedy rozpoczynamy rozglądać się za własnym mieszkaniem, pierwsze kryterium to zwykle lokalizacja. Mówimy nie tylko o wyborze konkretnego miasta, ale i jego dzielnicy. Załóżmy, że interesuje nas nowe mieszkanie w Katowicach – mamy do wyboru ponad dwadzieścia dzielnic, a w wielu z nich dzieje się coś na rynku developerskim. Jednym z nas bardziej spodoba się mieszkanie blisko centrum, innym wręcz odwrotnie, mieszkanie w spokojnej okolicy. Rodziny z małymi dziećmi powinni wziąć pod uwagę bliskość szkoły, przedszkola, czy żłobka. Dzieci w wieku gimnazjalnym możemy już swobodnie wysłać do szkoły komunikacją miejską. Wielu rodziców zwraca także uwagę na dodatkowe aspekty lokalizacji: bliskość placów zabaw, miejsc, gdzie dziecko może bezpiecznie spędzić czas z rówieśnikami.

Ilość pokoi

Z pewnością trudno sobie wyobrazić mieszkanie kilkuosobowej rodziny w niewielkiej kawalerce – mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Budowlanego DOMBUD z Katowic.

Dwa pokoje to już znacznie większy komfort, zwłaszcza jeśli są odpowiednio duże. Jeden z nich przeznaczamy wówczas na miejsce dla naszych dzieciaków, drugi to salon, który nocą pełni także funkcję sypialni rodziców. Rozkładana kanapa pełni wówczas funkcję łóżka. Kiedy rozglądamy się za nowym mieszkaniem, należy dokładnie przemyśleć, ile miejsca będziemy potrzebować. Nie można jednak dokonywać chłodnych kalkulacji i przeliczać wszystkiego wyłącznie na metry kwadratowe, które zajmą poszczególne elementy wyposażenia. Trzeba zwrócić na układ mieszkania, które nas interesuje. Zdarza się, zwłaszcza w starym budownictwie, że część powierzchni mieszkania jest kompletnie bezużyteczna, ponieważ nie da się tam ulokować nawet mebli na wymiar. Inaczej jest z nowoczesnymi mieszkaniami, które budują doświadczeni developerzy.

Przyjaźni ludzie

Szukając odpowiedniego dla siebie mieszkania, czasem zapominamy o ważnym aspekcie – sąsiedztwie. I mowa tu nie tylko o otoczeniu. To jasne, że nikt nie chciałby mieszkać przy przepompowni ścieków, czy mieć naprzeciwko swoich okien okratowany zakład więzienny. Kiedy kupujemy mieszkanie od developera, zakładamy – bardzo słusznie – że będą obok nas mieszkały osoby takie, jak my. Nie mówimy tu tylko o statusie materialnym, który w tej kwestii jest rzeczą drugorzędną. Podobny gust naprawdę zwykle oznacza także podobne podejście do życia i rzeczywistości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy