Materiał Partnera

Hydrostatyczny pomiar objętości cieczy

Hydrostatyczny pomiar objętości cieczy
Istnieją różne metody na zmierzenie objętości cieczy. Począwszy od pomiarów pojemnościowych, poprzez radary falowe, a skończywszy na pomiarach elektronicznych i elektromechanicznych. Wszystkie z nich są skuteczne, ale sprawdzają się w innych sytuacjach i warunkach. Jedną z metod pomiaru są także metody hydrostatyczne.

Jak odbywa się pomiar hydrostatyczny ?

Do dokonania tego typu pomiaru niezbędna jest obecność hydrostatycznego czujnika ciśnienia. Główną zasadą ich działania są się pomiarach poziomu cieczy ze względu na hydrostatyczne działanie płynów, które mają swobodny przepływ. Czujniki wykorzystują zależność pomiędzy ciśnieniem hydrostatycznym a wysokością słupa cieczy. Co ciekawe, pomiar można przeprowadzić nie biorąc pod uwagę wymiarów zbiornika, w którym znajduje się ciecz. Następnie na podstawie tabelę linearyzacji oblicza się ilość cieczy znajdującej się w danym zbiorniku. Właśnie tak odbywa się pomiar objętości cieczy na podstawie działania ciśnienia hydrostatycznego.

Zalety stosowania czujnika hydrostatycznego?

Podstawową zaletą jest fakt, że ta metoda pomiarowa jest sprawdzona od lat i daje rzetelne wyniki bez względu na rodzaj cieczy i działanie czynników zakłócających jak pyły, osady i zanieczyszczenia. Co więcej, na pomiar nie wpływają także inne właściwości fizyczne cieczy, jak np. przewodność oraz właściwości zbiornika związane z jego kształtem, wielkością i wymiarami. Montaż czujnika jest prosty i sprawdza się w różnych przypadkach. Oczywiście nie sprawdzi się on w przypadku pomiaru objętości ciał stałych. Ponadto uzyskanie rzetelnych wyników może wiązać się z koniecznością podania stałej gęstości lub pomiar gęstości medium. Jednak liczna zalety z pewnością przewyższają kilka niedogodności związanych z tą metodą. Podsumowując, metoda hydrostatyczna jest jedną z wielu metod, które pozwalają na dokonanie pomiaru objętości cieczy. Po zastosowaniu odpowiedniego sprzętu i ujęciu odpowiednich parametrów jest to metoda efektywna oraz dokładna bez względu na rodzaj cieczy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy