Materiał Partnera

Hot stamping – co to takiego?

Hot stamping – co to takiego?
Hot stamping to jedna z technik uszlachetniania druku. Technika ta znana jest także pod nazwą hot printu oraz termodruku. Kluczową rolę w tej technice odgrywa zastosowanie ciepła, gdyż nadruki nanoszone są za pomocą rozgrzanej folii hot stampingowych. Hot stamping posiada szerokie zastosowanie, za jego pomocą wykonuje się np. opakowania, okładki książek oraz zdobienia przedmiotów.

Jak przebiega proces hot stampingu?

Hot stamping to proces, który odbywa się w specjalnych maszynach przeznaczonych do wykonywania tej właśnie techniki uszlachetniania druku. Takimi maszynami dysponują dobre drukarnie, takie jak np. Zakład Poligraficzny Druk z Łodzi. Na samym początku matryca maszyny zostaje rozgrzana do temperatury wynoszącej około 100 stopni Celsjusza. Matryca styka się z folią przygotowaną do hot stampingu i wraz z nią zostaje przyciśnięta do zadrukowanej powierzchni. Pod wypływem wysokiej temperatury ciepło przenika przez wszystkie warstwy składające się na folię hot stampingową. Kiedy ciepło dotrze do ostatniej z warstw, czyli do kleju, zaczyna się on topić. W określonym na matrycy wzorze, klej stapia się z pozostałymi warstwami, aluminium oraz lakierem, dzięki czemu po jej zdjęciu, pozostają one na zadrukowanej powierzchni. Za pomocą kleju możliwe jest więc przymocowanie do nadruku warstwy aluminiom o ściśle określonej na matrycy strukturze. Dzięki temu możliwe jest wykonanie ornamentów, napisów lub ściśle określonych kształtów.

Jak jest zbudowana folia hot stampingowa?

Folia hot stampingowa to specyficzny rodzaj folii służącej do termodruku. Zbudowana jest ona z kilku warstw. Pierwszą warstwą jest tzw. warstwa rozdzielająca, którą stanowi materiał silikonowy. Powala ona na odseparowanie warstwy nośnej od warstw właściwych, których używa się w procesie uszlachetniania druku. Drugą warstwą, z której zbudowana jest folia hot stampingowa, jest warstwa PET. Jest to materiał wykonany z poliestru, który jest podstawą dla kolejnych warstw folii hot stampingowej. Od warstwy PET zależy m.in. prawidłowe nawinięcie folii na rolkach oraz jej rozmieszczenie na prowadnicach maszyny służącej do wykonywania nadruków hot stampingowych. Następną warstwę stanowi aluminium, które jest najważniejszą zarazem warstwą, gdyż to ona właśnie nadaje nadrukowi charakterystyczny metaliczny połysk. Ostatnie warstwy stanowią natomiast lakier oraz klej. Lakier nadaje połysku nadrukowi, z kolei klej służy do nanoszenia nadruku. W zależności od rodzaju i gatunku folii, zamiast aluminium mogą być użyte inne materiały – uzyskany w ten sposób połysk będzie miał inny charakter; używa się też folii bez połysku, z efektem matowym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy