Grunt to podstawa! O czym pamiętać, przygotowując wykopy pod fundamenty?

Przygotowanie gruntu pod fundamenty to jedna z podstawowych czynności, którą musimy wykonać przed wzniesieniem obiektu budowlanego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że reszta robót przebiegnie bez przeszkód, zgodnie z założeniami projektowymi.
Wytyczanie obrysu
Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać – jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac fundamentowych – jest wytyczenie obrysu wznoszonego budynku. Jego ulokowanie powinno odpowiadać wytycznym, zawartym w projekcie budowy. Przede wszystkim należy wyznaczyć krawędzie zewnętrze i osie ścian, wzdłuż których będą prowadzone wykopy. Oczywiście do wykonania tego zadania trzeba zatrudnić specjalistę – geodetę, który dokona niezbędnych pomiarów.
Właściwy czas
Prace fundamentowe najlepiej wykonywać w dogodnych warunkach atmosferycznych. Rekomendowany okres prowadzenia robót przypada między kwietniem a październikiem. Powinniśmy również wystrzegać się opadów deszczu. W ochronie przed kapryśną pogodą może pomóc specjalna folia, chroniąca wykop i fundamenty – radzi przedstawiciel firmy Agnieszki Bacławskiej, świadczącej profesjonalne usługi remontowo-budowlano-transportowe.
Koparki czy łopaty?
Wykopy musimy wykonać przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Do prac najlepiej wynająć profesjonalną ekipę budowlaną, która dysponuje odpowiednimi koparkami i minikoparkami. W przypadku głębszych wykopów, świetnie sprawdzają się koparki traktorowe. Do wykopów płytszych – do 0,5 m – można natomiast używać samej łopaty. Co istotne, w odległości ok. 60 cm od wykopów nie powinniśmy składować żadnych ciężkich przedmiotów i urządzeń. Grożą one osunięciem skarp – przestrzega specjalista firmy Agnieszki Bacławskiej.
Pierwsze prace
Po przygotowaniu terenu można rozpocząć pierwsze prace ziemne. Na wstępie usuwamy wierzchnią warstwę gleby, tworząc wykop do głębokości, na której mają znajdować się ławy fundamentowe. Niekiedy dno wykopu dochodzi do dolnej krawędzi ław, innym razem do górnej – zależnie od projektu. W pierwszym, rzadszym przypadku, powierzchnia wykopu jest większa, a deskowanie zostaje wykonane na samym dnie. Znacznie częściej szerszy wykop jest tworzony do górnego poziomu przyszłych ław, a głębiej wykonuje się rowy pod ławy. Szerokość rowów powinna być większa niż ław, aby dało się tam osadzić deskowanie.
A może bez deskowania?
Nie wszystkie fundamenty posiadają deskowanie – informuje ekspert firmy Agnieszki Bacławskiej. Stanowią one wówczas jednolitą konstrukcję, bez wyodrębnienia ław i ścian. Kluczowym w takiej sytuacji jest precyzyjne wykonanie wykopów – muszą być one zrobione bardzo równo, bez osuwania ścianek.
Zaufanie kontrolowane
Aby prace ziemne przebiegły pomyślnie, nie wystarczy dysponować odpowiednim sprzętem, projektem i ekipą budowlaną. Równie ważna jest dokładność wykonania poszczególnych robót. Warto zatem kontrolować, czy zatrudnieni przez nas fachowcy dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. Rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to kąty, głębokość i szerokość wykopów. Płytko rozmieszczone fundamenty prowadzą do powstawania wysadzin, powodujących pękanie fundamentów. Wykopy za głębokie mogą natomiast sięgnąć poziomu wód gruntowych. Przyjęło się, że odchylenia głębokości wykopów nie powinny wykraczać poza 2 cm. Nie stosowanie się do tych zasad może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. nie zgadzaniem się odległości między ścianami, co będzie wiązało się z koniecznością przeprojektowania konstrukcji budynku – podsumowuje specjalista firmy Agnieszki Bacławskiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bortex Wytwarzanie Artykułów z Tworzyw Sztucznych
Parapety woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Legionów 63
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18