Materiał Partnera

GGWC. Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła. Jak to działa?

GGWC. Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła. Jak to działa?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to sposób na świeże powietrze i oszczędności na ogrzewaniu. Sprawność systemu rekuperacji można zwiększyć dzięki zastosowaniu dodatkowych urządzeń. Jednym z nich jest gruntowy glikolowy wymiennik ciepła, w skrócie GGWC. Jak działa to urządzenie i dlaczego warto zdecydować się na jego montaż?

Zasada działania gruntowego glikolowego wymiennika ciepła 

Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła wspomaga pracę systemu rekuperacji poprzez wstępne przygotowanie powietrza trafiającego do rekuperatora. W zależności od pory roku wymiennik pełni inną funkcję: zimą podgrzewa powietrze, stanowiąc dodatkową ochronę antyzamrożeniową, a latem je schładza, podnosząc komfort klimatyczny w pomieszczeniach podczas największych upałów. Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła korzysta z darmowej energii, która zgromadzona jest w gruncie. Panująca tam temperatura jest niezależna od tej odczuwalnej na powierzchni i mieści się w przedziale 6-12°C.

Instalacja gruntowego glikolowego wymiennika ciepła składa się z dwóch części: jednostki wewnętrznej montowanej przy rekuperatorze oraz podziemnej instalacji zewnętrznej. Ta druga przyjmuje postać przewodów zakopanych w ziemi lub pionowego odwiertu, gdzie krąży glikol odgrywający rolę medium transportującego energię. GGWC nie sprawdzi się jednak równie dobrze w każdym rodzaju gruntu – na przykład w suchym podłożu piaszczystym jego możliwości będą ograniczone. W sprzedaży dostępne są także gruntowe powietrzne wymienniki ciepła, w których to powietrze odpowiada za przekazywanie ciepła z gruntu do układu wentylacji. Przed wyborem rodzaju wymiennika warto skonsultować się ze specjalistami, na przykład z firmy Nikol, białostockiego producenta rekuperatorów, którzy dokonają wnikliwej analizy inwestycji i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego i kiedy najlepiej zdecydować się na gruntowy glikolowy wymiennik ciepła? 

Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła pozwala znacznie podnieść sprawność całego układu wentylacyjnego, zwiększając tym samym zyski energetyczne z systemu rekuperacji. Oznacza to jeszcze większe oszczędności na rachunkach oraz wyższy komfort przebywania w wentylowanych pomieszczeniach. Na montaż gruntowego glikolowego wymiennika ciepła najlepiej zdecydować się już w trakcie budowy domu. W innym przypadku konieczne będzie wykonanie wykopów oraz przeprowadzenie innych prac na już zaaranżowanej posesji. Innym rozwiązaniem jest zaplanowanie instalacji GGWC na etapie budowy domu i przeprowadzenie prac montażowych w późniejszym terminie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy