Generalne wykonawstwo inwestycji - na czym to polega?
Każda inwestycja budowlana, zwłaszcza ta o dużym zasięgu wymaga odpowiedniego zaplanowania, a także dopilnowania wszystkich prac. To właśnie od tych działań zależy postęp robót budowlanych oraz ich zgodność z projektem. Bardzo często kompleksowy nadzór inwestycyjny sprawuje firma świadcząca usługi w zakresie wykonawstwa generalnego. Sprawdźmy zatem, co kryje się za tym terminem i jak wybrać solidnego wykonawcę generalnego?
Czym jest generalne wykonawstwo?
Jak łatwo wywnioskować z samej nazwy, generalne wykonawstwo to kompleksowy nadzór nad inwestycją budowlaną. Generalny wykonawca działa zawsze na zlecenie głównego inwestora. Podstawą tej współpracy jest umowa, której zapisy precyzują wymagania inwestora, rozwiązania techniczne, jakie wykonawca musi stosować, terminy realizacji oraz wynagrodzenie. W praktyce to generalny wykonawca odpowiada za wszystkie roboty budowlane i montażowe, dba o dostawy potrzebnych materiałów oraz nadzoruje pracę podwykonawców.
Firmy specjalizujące się w generalnym wykonawstwie, do których należy przedsiębiorstwo Mobil Serwis Konserwacja z Warszawy, działają w formule, zaprojektuj i wybuduj. Oznacza to, że w zakres ich usług wchodzi nie tylko przeprowadzenie inwestycji od strony budowlanej, ale też mogą zająć się jej zaprojektowaniem. Takie rozwiązanie preferowane jest przez większość inwestorów, gdyż pozwala ograniczyć koszty, skrócić czas trwania prac budowlanych, montażowych i wykończeniowych, a przede wszystkim skoordynować wszystkie działania od powstania koncepcji projektu, aż po oddanie do użytkowania gotowej inwestycji.
Jak wybrać sprawdzonego wykonawcę generalnego?
Powierzenie nadzoru nad inwestycją sprawdzonemu wykonawcy generalnemu to dla inwestora gwarancja, że jego biznesowy pomysł zostanie zrealizowany w optymalnym terminie, a pod względem technicznym będzie spełniał wszystkie założone przez niego oczekiwania. Dlatego generalny wykonawca inwestycji, z którym inwestor podpisze umowę, musi wyróżniać się na tle konkurencji solidnością i doświadczeniem. Dotyczy to zarówno obszaru projektowania nieruchomości, jak i też ich budowy oraz wykończenia.
Poszukując rzetelnego wykonawcy generalnego, najlepiej zacząć od przeanalizowania jego referencji oraz obejrzenia inwestycji, które już zrealizował. Na tej podstawie inwestor może ocenić wiarygodność, doświadczenie i profesjonalizm generalnego wykonawcy. Dzięki temu decydując się na współpracę, nie będzie musiał obawiać się ewentualnych opóźnień w realizacji przedsięwzięcia. W przypadku inwestycji budowlanych ma to ogromne znaczenie, ponieważ każde niedotrzymanie terminu pociąga za sobą wymierne straty finansowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana