Materiał Partnera

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym - kiedy to się opłaca?

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym - kiedy to się opłaca?

Fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie, wybierane zarówno przez mieszkańców gospodarstw domowych, jak i właścicieli różnych firm. Instalacje fotowoltaiczne posiadają wiele zalet. Choć koszty ich wykonania są duże, pojawia się coraz więcej dotacji, które pomagają pokryć część lub całość kosztów za montaż. Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę? Jakie są szacunkowe koszty za montaż instalacji fotowoltaicznej?

Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem – mimo początkowych kosztów. Obniża ona ogólne koszty za energię elektryczną. Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na przyjemności, wyjazdy wakacyjne, kolejne inwestycje. Podwyżki cen w dostawie prądu nie są już problemem domowników. Mogą oni skorzystać również (jako osoba fizyczna) z ulgi termomodernizacyjnej, którą rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT. Jeżeli użytkownik prowadzi natomiast firmę, może bezproblemowo amortyzować koszty inwestycji fotowoltaicznej.

Energia płynąca z paneli słonecznych jest ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Instalacje fotowoltaiczne są wieloletnią inwestycją, która po jakimś czasie zwraca się domownikom z nawiązką (realny czas zwrotu to około 7 lat). Warto mieć to na uwadze ze względu na stale rosnące ceny prądu i ogrzewania.

Dotacje do fotowoltaiki

Państwo, mając na uwadze potrzeby mieszkańców oraz rosnącą popularność paneli słonecznych, oferuje różne systemy pomocowe, np. ulga termomodernizacyjna, „MÓJ PRĄD”, system upustów. Owa ulga pozwala na odliczenie kosztów fotowoltaiki od podatku PIT (kwota może maksymalnie wynieść 53 tysięcy złotych). „MÓJ PRĄD” jest rządowym programem pomocowym, w wyniku którego można uzyskać dotację 3000 złotych na instalację fotowoltaiczną. System upustów dotyczy pracy zamontowanej już instalacji – nadwyżki prądu wyprodukowane przez nią można odebrać na pokrycie własnego zapotrzebowania w skali 1:0,8.

Koszty za instalację fotowoltaiczną

Każda instalacja fotowoltaiczna jest dopasowana indywidualnie do danego budynku i potrzeb domowników. Jej wielkość i moc szacuje się na podstawie rocznego zużycia energii. Wykonanie instalacji jest dość drogie – waha się w granicach 14-40 tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od pobocznych czynników – użytych komponentów, miejsca fotowoltaiki, mocy instalacji, okresu gwarancji, rodzaju konstrukcji montażowej.

Instalacją paneli słonecznych zajmuje się firma Passive Energy, specjalizująca się w zakresie energii odnawialnej i nowatorskich systemów grzewczych. Przedsiębiorstwo może pochwalić się licznymi realizacjami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy