Folie z dodatkami. Ulepszacze do materiałów foliowych

Folie są powszechne zarówno w przemyśle czy handlu, jak i w codziennym użytkowaniu. Nie każdy jednak wie, że na rynku są też dostępne materiały foliowe z dodatkami. Powszechnie znane są zwykłe, foliowe woreczki, do których można zapakować warzywa w supermarkecie czy drugie śniadanie do pracy lub do szkoły. Warto przyjrzeć się jednak modelom wzbogaconym o konkretne właściwości, swego rodzaju ulepszacze. Przejdźmy zatem do krótkiego przeglądu…
Folie z dodatkami – taśmy termokurczliwe i folie LDPE
Pierwszym, dość często stosowanym wariantem folii, jest taśma termokurczliwa. Ten produkt jest wykonany z polietylenu. Charakterystyczne dla niego jest to, że kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury. Tego rodzaju folię najczęściej wykorzystuje się do pakowania różnego rodzaju produktów w zgrzewki. Zazwyczaj są to soki owocowe, warzywne albo butelki wody mineralnej. Niektóre firmy pakują w ten sposób produkowane przez siebie przetwory. Pokrywki od słoików zabezpieczone termokurczliwą folią można spotkać na musztardach, majonezach czy słoikach z groszkiem lub kukurydzą.
Z kolei woreczki wykonane ze specjalnej folii LDPE nadają się do zadań najtrudniejszych. Przede wszystkim dlatego, że wskazany materiał sprawdza się nawet w bardzo wymagających warunkach. Woreczki z LDPE są rozciągliwe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie wchodzą w żadne reakcje z solą czy kwasami.
Najważniejsze wydaje się jednak to, że niektóre firmy, między innymi KaGenFol uszlachetniają je specjalnymi dodatkami, które zmieniają nieco ich właściwości. – Oferujemy folię LDPE z dodatkiem LL. W ten sposób tworzymy materiał przeznaczony do mrożenia różnych produktów. Proponowane przez nas woreczki są odporne na działanie nawet bardzo niskiej temperatury – przekonuje przedstawiciel przedsiębiorstwa.
Folie perforowane – zastosowanie i właściwości
Wymienione folie z dodatkami stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Termokurczliwe czy odporne na bardzo niskie temperatury worki foliowe nie wyczerpują jednak listy materiałów o niecodziennych właściwościach. Nie można bowiem zapominać o foliach perforowanych. Wskazany materiał cechują wielokrotne, choć regularnie powtarzające się nacięcia – małe dziurki o punktowym kształcie. Zazwyczaj wykonuje się je w sposób mechaniczny, nieco rzadziej w sposób ręczny. Na dużych powierzchniach wykorzystuje się metodę na gorąco albo bardzo wydajną technikę laserową. Co istotne, folię można perforować na całej jej powierzchni lub tylko częściowo. Pozostaje jednak pytanie: po co się to robi?
Otóż folia perforowana znajduje zastosowanie w wielu branżach. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie konieczne jest odprowadzanie powietrza, między innymi w pralni do pakowania jeszcze ciepłego prania z magla.
Kolejnym dodatkiem jest dodatek UV, dzięki któremu zabezpieczamy folię przed promieniami UV. Jest on niezbędny do folii, które przez dłuższy czas przebywają na zewnątrz i są narażone na promienie słoneczne, pod wpływem których folia ulega zniszczeniu. Folie takie są wykorzystywane np. do ściółkowania przy uprawie ogórków lub do pakowania produktów, które przebywają dłuższy czas spakowane na paletach na zewnątrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dom-Jar Pracownia Projektowa Jarosław Gasiński
Biura projektów woj. lubelskie24-320 Poniatowa, Kraczewicka 138
-
Maria Lipska-Mateja Rzeczoznawca
Biura projektów woj. mazowieckie08-103 Siedlce, gen. Orlicz-Dreszera 15 lok. 9
-
Euro-Projekt Architekt Tomasz Jacyniewicz
Biura projektów woj. podlaskie15-199 Białystok, Włościańska 18