Materiał Partnera

Etapy wykonywania szkieletu domów szkieletowych

Etapy wykonywania szkieletu domów szkieletowych

Główne zalety domów szkieletowych, które odróżniają je od tych tradycyjnie budowanych, to szybkość powstawania i niższe koszty budowy. Gotowe domy o konstrukcji szkieletowej charakteryzują się dobrymi parametrami, są wygodne, funkcjonalne i trwałe. Wyróżnia je też estetyczny wygląd. Budynki szkieletowe to nowoczesne domy całoroczne w stylu skandynawskim. Przeczytaj artykuł i poznaj główne etapy budowy szkieletu domów drewnianych.

Przygotowanie materiałów i budowa szkieletu

Zanim budowa domu szkieletowego na dobre się rozpocznie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiałów budowlanych. Zgromadzenie i opracowanie drewna jest pierwszą istotną częścią budowy domu drewnianego. Aby materiał nadawał się na budowę szkieletu domu, drewno musi być czyste, wysuszone i pocięte na deski o odpowiedniej grubości i długości. Czasami można kupić gotowe drewno, bywa jednak tak, że ekipa musi czekać na przygotowanie budulca, co de facto przedłuża całkowity czas trwania budowy.

Jak rozpocząć budowę domu szkieletowego?

Gdy uda się zgromadzić i przygotować budulec, przychodzi pora na rozpoczęcie budowy domu. Prace ziemne to bardzo ważny etap, który rzutuje na stabilność i jakość konstrukcji szkieletowej. Staranne wykonanie fundamentów to podstawa, bez której ciężko iść dalej. W budynkach o konstrukcji szkieletowej stosuje się tradycyjne fundamenty lub zamiennie płytę betonową – bez problemu udźwignie ona ciężar budowli. Prace ziemne należy wykonywać przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Warto uwzględnić ryzyko wystąpienia opadów i mrozu.

Stawianie szkieletu domu drewnianego

Gdy fundamenty są gotowe, przychodzi kolej na stawianie tzw. szkieletu. Najpierw wykonuje się specjalną podwalinę, aby elementy z drewna nie stykały się bezpośrednio z fundamentem. Ściany zewnętrzne powstają w pierwszej kolejności. Należy już na tym etapie uwzględnić zaplanowane otwory na drzwi i okna wraz z nadprożami. Następnie stawiana jest konstrukcja szkieletowa ścian działowych i stropu. Ostatnim etapem powstawania szkieletu jest uzupełnienie poszycia ścian i dachu. Wszystkie te etapy wymagają doświadczenia i precyzji, dlatego warto wybrać profesjonalną ekipę budowlaną z doświadczeniem w stawianiu domów szkieletowych, np. z firmy Concept Eiendom z Grojca k. Krakowa.

Budowa domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej przebiega szybciej niż budowa domów murowanych. Nowoczesne budownictwo często korzysta z tej możliwości. Dzięki temu coraz większe grono inwestorów interesuje się takim sposobem budowania. Znajdź doświadczonego usługodawcę, który buduje w tej technologii i obserwuj, jak powstaje twój wymarzony dom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy