Etapy budowy domu drewnianego

Budowa domu z drewna musi przebiegać w zaplanowany sposób i w określonej kolejności. W procesie tym można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja. Zanim to jednak nastąpi, należy uzyskać szereg pozwoleń, znaleźć idealną lokalizację, a także wykonać projekt budowy i jej kosztorys.
Stawianie domu z drewna
Po planowaniu oraz wyborze materiałów, okien, drzwi i dachu można przejść do wkopania fundamentów. W przypadku budynków drewnianych nie trzeba kłopotać się masywnymi, mocno zbrojonymi stelażami, gdyż są to konstrukcje lekkie. Można je wykonać na dwa sposoby: poprzez wykonanie betonowej płyty lub drewnianego stropu wspartego na koronie fundamentowych ścian. Opcje te różnią się od siebie sposobem przygotowania podłoża. W obu przypadkach niezwykle istotne jest jednak zatroszczenie się o prawidłową izolację, co pozwoli ochronić fundamenty przed wilgocią. W tym celu wykorzystuję się folię kubełkową.
W następnym etapie budowana jest konstrukcja i ocieplenie. Domy z bali wymagają jak najlepszej ilości materiałów i odpowiedniej impregnacji, aby posłużyć kolejnym pokoleniom. Drewno do budowy domów drewnianych najlepiej, by było strugane, miało zaokrąglone krawędzie oraz było odpowiednio zabezpieczone, aby nie przepuszczać wilgoci do wnętrza. Na tym etapie wykonywane są także otwory na drzwi i okna. Istotnym elementem tych prac jest także stosowanie paroizolacji w miejscach łączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi.
Dachy domów drewnianych nie różnią się niczym od tych murowanych. Ważnym elementem dachu jest jego pokrycie, które należy dobierać nie tylko w zależności od jego konstrukcji, ale również tak, aby zachować naturalny wygląd. Z kolei okna i drzwi w domu z bali również nie powinny być wykonane z innego materiału niż drewno. Chodzi tu nie tylko o zachowanie naturalności, ale także o niezbędną współpracę materiałów. Podczas ich montażu warto zwrócić uwagę na to, by była zachowana możliwość pracy ram okiennych w stosunku do ścian.
Kolejne kroki budowy
Samo wybudowanie domu to nie wszystko. Całą budowę należy regularnie impregnować i konserwować, aby ochronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i pogodowych.
Kiedy dom stanie już na działce, kolejnym etapem jego budowy jest oczywiście aranżacja wnętrza. Przytulne, drewniane pomieszczenia aż proszą się o specjalne dodatki i dekoracje, które podkreślą ich nietypowy charakter. W domach z drewnianych bali najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne i kamień naturalny na podłogach, na ścianach i sufitach natomiast można położyć boazerię. Z kolei stolarka okienna i drzwi powinny być wykonane z drewna. Całość z pewnością dopełnią kunsztownie wykonane okiennice – dodaje pracownik firmy Marux, która jest godnym zaufania producentem domków letniskowych z drewnianych bali.
Prawidłowo wybudowany dom z drewna, także dzięki odpowiedniemu traktowaniu, będzie w stanie służyć długie lata. Domy tego typu są ciepłe, solidne i przytulne. Najlepiej sprawdzają się w górach i otoczeniu przyrody, gdzie idealnie wpasowują się w panujący tam klimat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wema Trade s.c. M. Madyda, G. Weiss
Okna, drzwi - montaż woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Olsztyńska 68
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18