Elewacja, czyli wizytówka domu

Ściany zewnętrzne, a szczególnie ściana frontowa to niewątpliwie wizytówka domu świadcząca również o gustach i aspiracjach jego właścicieli. Sposób, w jaki wykończymy elewację, pozwala także na podkreślenie detali architektonicznych lub sprytne i dyskretne ukrycie wad. Przede wszystkim jednak elewacja domu powinna być estetyczna i trwała. Popularne i od lat cenione rozwiązania, czyli tynki oraz klinkier zdobyły znaczącą konkurencję w postaci elewacji drewnianych. Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, z czego wynika atrakcyjność tego rozwiązania?
Estetyka elewacji drewnianych
Drewno to bardzo wdzięczny materiał, który nie tylko łatwo poddaje się obróbce, ale też posiada ponadczasowy urok. Patrząc na drewnianą elewacją, odruchowo kojarzymy ją z przytulnym ciepłem i bliską sercu naturą. Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj wykończeń sprawdzi się wyłącznie w przypadku zabudowań o tradycyjnym lub rustykalnym charakterze. Oczywiście, w przypadku takich projektów drewno stanowi naturalny, pierwszy wybór, jednak doskonale sprawdzi się ono także w połączeniu ze szkłem, aluminium i surowym, nowoczesnym wzornictwem. Minimalistyczny design zyskuje dzięki przełamaniu chłodnej geometrii przy pomocy ciepłego drewna. Montaż może odbywać się pionowo, poziomo, pod kątem 45 stopni, drewno może zająć całą powierzchnię frontu lub tylko jego fragment. Tu wszystko zależy od fantazji projektanta oraz inwestorów.
Drewniane elewacje to pomysł, który sprawdza się nie tylko w przypadku domów nowo powstających. Wysoki poziom estetyki sprawia, że jest to również doskonała recepta na ożywienie elewacji już istniejących zabudowań. Dużym atutem jest w tym przypadku elastyczność rozwiązań oraz łatwość instalacji. Poza względami estetycznymi równie ważne są zalety funkcjonalne. Drewno to doskonały izolator, który zdecydowanie skuteczniej niż beton chroni wnętrze domu przed przenikaniem chłodu oraz pomaga zatrzymać ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych. Prawidłowo zamontowana elewacja drewniana oddycha i stoi na straży przyjaznego dla domowników mikroklimatu.
O czym należy pamiętać?
Naturalny surowiec wymaga odpowiedniej pielęgnacji, czyli okresowego czyszczenia i zabezpieczania przy pomocy dedykowanych środków konserwujących. Zachowanie walorów funkcjonalnych i użytkowych łączy się więc z rygorem regularnego wykonania powyższych prac, a częstotliwość ich realizacji jest ściśle związana z gatunkiem drewna użytego do wykonania elewacji.
Przed podjęciem decyzji warto wykonać kalkulację porównującą różne warianty wykonawcze. Obok gatunku drewna kluczowe znaczenie będzie miała wielkość powierzchni i sposób montażu. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z porad oferowanych przez specjalistów z firmy IdeaGarden - w ten sposób uzyskamy gwarancję sukcesu i długoletniego zadowolenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1