Ekogroszek, a inne materiały opałowe. Porównanie
Ekogroszek jest jednym z najchętniej kupowanych w Polsce materiałów opałowych. Swoją ogromną popularność zawdzięcza wysokiej wydajności, a także łatwiej dostępności. Dzięki kotłom grzewczym najnowszych generacji możliwe jest wykorzystywanie ekogroszku, a jednocześnie spełniania niezwykle restrykcyjnych norm ekologicznych. Co warto wiedzieć o najpopularniejszych materiałach opałowych?
Najpopularniejsze materiały opałowe
Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle ważny dla funkcjonowania budynków. To właśnie w dużej mierze od niego zależy, jaki konkretnie rodzaj paliwa będzie wykorzystywany. Wciąż największą popularnością w Polsce cieszą kotły grzewcze, które zasilane są materiałami opałowymi. Jakie są ich rodzaje?
Ekogroszek– jest to rodzaj węgla kamiennego, który charakteryzuje się niską zawartością siarki (do 1%) i popiołu (do 10%). Jego nazwa wzięła się od wielkości ziaren, które przypominają wielkością ziarna grochu. Jest to tani materiał opałowych, który jest bezpieczny dla systemów kominowych, a jednocześnie bardzo wydajny. Ekogroszek paczkowany sprzedawany w workach jest prosty w transporcie i magazynowaniu. Może być stosowany we wszystkich kotłach z automatycznym podajnikiem
Pellet – jeden z rodzajów biopaliwa. Produkowany jest z odpadów drzewnych: trocin, wiórów, zrębków, które po sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem nadają mu kształt granulatu (najczęściej 6-8 mm). Charakteryzuje się niską zawartością popiołu (do 0,5%), który może zostać wykorzystany w roli nawozu mineralnego lub do odkwaszani ziemi. Jego spalanie jest niskoemisyjne, co znacząco przedłuża żywotność systemu grzewczego. Stosowany może być jedynie w kotłach dostosowanych do spalania pelletu. Można go kupić w składach opału, takich jak EKOGROSZEK we Wrocławiu.
Drewno – jest to dość zróżnicowany materiał opałowy. Drewno z gatunków, takich jak: dąb, grab, jesion, brzoza i buk – pali się wolniej i równomierniej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie z nich większej ilości energii cieplnej. Niezwykle ważne w przypadku drewna jest odpowiednio długie suszenie surowca (około 15 miesięcy). Drewno znacznie częściej spalane jest w piecach niż kotłach, choć dostępne są na rynku nowoczesne urządzenia grzewcze, które mogą być zasilane tym materiałem opałowym.
Węgiel kamienny – przez długi czas najpopularniejszy materiał opałowy w Polsce. Wykorzystywany jest głównie do zasilania kotłów i pieców starszego typu, ponieważ w nowszych urządzeniach został zastąpiony przez ekogroszek. Niezwykle ważne jest, by przy wyborze węgla kamiennego zwrócić uwagę na jego parametry. Do kluczowych należy ilość siarki (poniżej 1%), ilość popiołu (poniżej 10%), wilgotność (poniżej 15%) oraz spiekalność (RI do 10).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana