Artykuł sponsorowany

Efektywność instalacji tryskaczowych w przypadku pożaru

Efektywność instalacji tryskaczowych w przypadku pożaru

Instalacje tryskaczowe są najpopularniejszymi stałymi urządzeniami gaśniczymi. Skutecznie tłumią pożar już w początkowej formie. Składają się ze źródła zasilania w wodę, jednej lub wielu sekcji tryskaczowych i przewodów rurowych. Za pomocą cieczy mogą szybko ugasić źródło pożaru. Jakie mają zalety?

Instalacje tryskaczowe – jakie mają możliwości?

Podstawowe zadanie instalacji tryskaczowych to szybkie i sprawne wykrycie pożaru oraz stłumienie go w początkowej fazie. Elementy te występują w różnych orientacjach – wiszących, stojących lub poziomych. Na efektywność ich pracy wpływa średnica przyłącza – DN10, DN15, DN20 czy DN25 oraz współczynnik wypływu – 57, 80, 115, 160, 202, 242 czy 362. Urządzenia różnią się od siebie także szybkością reagowania, wśród której można wyróżnić standardowe, specjalne i szybkie. Wybierając instalacje tryskaczowe, trzeba mieć na uwadze temperaturę, w jakiej reagują – 57, 68, 79, 93, 141, 182 i 260 stopni Celsjusza, wykończenie i rodzaj zastosowania – tradycyjne, magazynowe czy domowe.

Instalacje tryskaczowe – z czego się składają?

Instalacja tryskaczowa składa się ze stanowiska kontrolno-alarmowego, sieci przewodów, tryskaczy wyposażonych w elementy termoczułe. Zawierają wodę pod wysokim ciśnieniem, a w przypadku wystąpienia pożaru element termo czuły w główce tryskacza pęka lub topi się na skutek wysokiej temperatury. Powoduje to podanie środka gaśniczego w formie wody na obszar objęty pożarem. Ciecz aplikowana jest w formie rozproszonego strumienia o ustalonych parametrach. Otwierają się tylko te tryskacze, które są w pobliżu pożaru. Profesjonalny projekt i wykonawstwo oferują m.in. zabezpieczenia ogniochronne Strażak Żmuda&Jabłoński, którzy dbają o bezpieczeństwo swoich Klientów.

Instalacje tryskaczowe – o czym pamiętać przy projektowaniu?

W instalacjach tryskaczowych należy brać pod uwagę takie urządzenia, które posiadają odpowiednie certyfikaty i są wprowadzone do obrotu w Polsce lub UE. Dzięki temu gwarantują zgodność z prawem i standardami technicznymi. Należy także zwrócić uwagę na to, aby nie dochodziło do tzw. mieszania standardów tryskaczy. Projektanci powinni stosować się do wymagań Underwrites Laboratories, związanych z koniecznością stosowania osłon dla wszystkich tryskaczy ampułkowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy