Artykuł sponsorowany

Drewniane vs kamienne blaty kuchenne – porównanie obu rozwiązań

Drewniane vs kamienne blaty kuchenne – porównanie obu rozwiązań

Kuchnia w większości domów to jedno z ważniejszych pomieszczeń. Dlatego tak dużo czasu poświęca się na jej wykończenie oraz odpowiedni dobór mebli. Jedną z istotnych kwestii są rozwiązania praktyczne. Ale nie należy zapominać również o aspektach wizualnych i naszych upodobaniach. Znaczącym elementem mebli kuchennych z pewnością jest ich blat. Do wyboru mamy między innymi efektowne blaty drewniane oraz kamienne. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań i które będzie lepsze?

Blaty drewniane

Drewno to ponadczasowe rozwiązanie. Meble wykonane z tego materiału od zawsze kojarzą się z wysoką jakością, trwałością oraz elegancją. Do produkcji blatów kuchennych drewnianych najczęściej wykorzystuje się drzewa bukowe, jesion, dąb oraz te bardziej egzotyczne jak mahoń czy teak. Ogromną zaletą blatów drewnianych jest to, że są łatwe w obróbce. Oznacza to, że można je przycinać na dowolną długość, grubość oraz kształt. Dzięki temu z powodzeniem można tworzyć nowoczesne meble na wymiar dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz rozmiarów pomieszczenia. Dodatkowo blaty kuchenne wykonane z drewna dostępne są w wersji litej oraz klejonej. Odpowiednio zabezpieczone będą nam służyć przez długie lata. Należy jednak pamiętać o regularnej impregnacji.

Blaty kamienne

Blaty wykonane z kamienia dostępne są w wielu atrakcyjnych wzorach oraz kolorystyce. Najczęściej wykonuje się je z granitu, bazaltu, porfiru czy marmuru. To, co przemawia na korzyść tego rozwiązania to przede wszystkim niezwykła trwałość kamienia na uszkodzenia mechaniczne, a nawet substancje chemiczne. Dodatkowo blaty kuchenne kamienne są łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na wilgoć i wodę, której w kuchni nie brakuje. Jednak jest to dość kosztowny wybór, który dodatkowo wymaga profesjonalnego montażu ze względu na dużą wagę nawet niewielkiego blatu. Obróbka kamienia jest bardziej skomplikowana i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Ponadto dla niektórych osób blaty kamienne są zimne w odbiorze.

Blat kamienny czy drewniany – co wybrać?

Oba rozwiązania w połączeniu z odpowiednią kolorystyką mebli dadzą niezwykle efektowne wykończenie kuchni. Jednak chcąc zachować przytulność pomieszczenia blaty drewniane wydają się być lepszym wyborem. Z kolei we wnętrzach nowoczesnych kamień idealnie się wkomponuje. Niezależnie od tego, jaki blat się wybierze, można dopasować go na wymiar do mebli kuchennych. Takie usługi oferuje między innymi producent mebli kuchennych Studio Mebli specjalizujący się w produkcji mebli na wymiar.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy