Drewniane czy aluminiowe. Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Decyzja o wyborze określonego modelu drzwi zależy przede wszystkim od przeznaczenia i funkcji, jakie pełnią budynki lub inne budowle, w których mają one być zamontowane. Wiemy przecież, że niektóre obiekty budowlane muszą być chronione przez całe 24 godziny na dobę, inne jedynie w określonych, najczęściej nocnych godzinach, a jeszcze inne nigdy nie są zamykane i można do nich wchodzić lub z nich wychodzić o każdej porze dnia i nocy.
Drzwi wejściowe w konkretnych zastosowaniach
Nasze rozważania będą miały swoje odniesienie wyłącznie do typowych obiektów budowlanych, a więc takich, w których montuje się czasem bardziej, czasem mniej wzmacniane, lecz normalne zwykłe drzwi aluminiowe, drewniane lub z PCV.
Kontynuując myśl z naszego wstępnego akapitu, wskażmy konkretne przykłady zastosowania drzwi wejściowych. Oczywiście przede wszystkim jest to rzecz, która chroni nasze domostwa, nasze mienie i naszą intymność przed nieproszonymi gośćmi, przed złodziejami lub przed natrętnym wzrokiem ciekawskich. W tym przypadku drzwi muszą charakteryzować się dość znacznym stopniem wytrzymałości mechanicznej i powinny być zaopatrzone w solidne zamki. Podobnie sprawy będą się miały z drzwiami prowadzącymi do sklepów, urzędów, instytucji, szkół i firm, które w określonych dniach i godzinach są zamykane. Z kolei na okrągło, przez całą dobę możemy wchodzić na dworce kolejowe lub autobusowe czy do jakichś poczekalni; w tych przypadkach drzwi tylko i wyłącznie chronią nas przed wiatrem i zimnem. W zależności więc od potrzeb będziemy stosowali drzwi wejściowe z zamkami lub bez nich, wahadłowe, rozsuwane lub obrotowe. O tym czy i kiedy wybrać drzwi aluminiowe, drewniane, stalowe albo z PCV wyjaśniali nam specjaliści z firmy KAMA System z Kamiennej Góry.
Drewniane, aluminiowe, a może z PCV?
Zacznijmy od tego ostatniego. Owszem okna z PCV, przede wszystkim w typowych rozmiarach są u nas bardzo popularne, natomiast bardzo rzadko produkuje się tego rodzaju drzwi wyjściowe, jako że jest to materiał o dość małej sztywności; najczęściej wykonuje się z niego drzwi balkonowe standardowej wielkości. Pozostaje więc nam do wyboru aluminium oraz drewno. Tam, gdzie mamy do czynienia z intensywnym ruchem ludzi najczęściej montuje się drzwi wejściowe wykonane z aluminium; będą to wejścia do klatek schodowych, do pawilonów handlowych, do różnego rodzaju hal, poczekalni, zakładów pracy, instytucji i biur. Jest to wybór jak najbardziej uzasadniony, jako że profile i blachy aluminiowe połączone w jedną spójną całość tworzą bardzo sztywną i trwałą konstrukcję, o dużej odporności mechanicznej, a wykonane z nich drzwi są stosunkowo lekkie. W aluminiowym skrzydle drzwiowym bardzo łatwo montuje się zawiasy, zamki i wszelkie inne okucia.
Drzwi wejściowe wykonane wyłącznie i całkowicie z drewna są raczej rzadko spotykane. Na takie możemy natrafić najczęściej w jakichś obiektach muzealnych lub w obiektach objętych konserwatorskim nadzorem, rzadziej w prywatnych domostwach, a już praktycznie wcale w obiektach użyteczności publicznej. Najczęściej są to jednak konglomeraty wykonane z różnego rodzaju płyt, obite blachą i oklejone drewnopodobną okładziną.
Podsumowując temat, możemy uczciwie powiedzieć, że na rynku drzwi wejściowych zdecydowanie królują produkty wykonane z aluminium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kabus Producent kołków i drążków drewnianych do mebli
Meble - akcesoria woj. opolskie47-316 Odrowąż, Wiejska 31
-
Dmk Meble Kuchnie, Łazienki, Garderoby Na Wymiar
Meble - na zamówienie woj. pomorskie76-200 Słupsk, Poznańska 82