Domowa stacja uzdatniania wody – projektowanie

Stacje uzdatniające wodę mają za zadanie pomóc mieszkańcom w uzyskaniu czystej i zdrowej wody o przyjemnym smaku. Ich zadaniem jest także ochrona wszelkich urządzeń sanitarnych i instalacji znajdujących się w domu przed tworzącymi się przez wodę osadami i kamieniem. Stacje uzdatniania wody, także te w domu, muszą charakteryzować się więc konkretnym działaniem, które przewidziane jest już na etapie projektowania. Podpowiadamy, jakie technologie i urządzenia są najczęściej wykorzystywane oraz ile kosztuje takie urządzenie.
Od czego zależy użyta technologia?
Domowe instalacje uzdatniające wodę mogą zostać zaprojektowane w różny sposób. Co za tym idzie, mogą posiadać także inne rozwiązania technologiczne. Jest to zależne od efektu, jaki mieszkaniec chce uzyskać, a dokładniej od problemu, z którym musi się zmierzyć i budżetu, który chce przeznaczyć na technologię uzdatniającą. Wśród najczęściej wyróżnianych urządzeń znajdują się filtry mechaniczne, znane także pod pojęciem wstępnych. Ich zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń w postaci piasku oraz rdzy.
Jak podkreśla ekspert reprezentujący biuro projektowe konstrukcjeadamczyk.pl: Projekt powinien zakładać umiejscowienie ich przy wejściu wody do budynku. Jest to często pierwszy, lecz wciąż bardzo ważny etap uzdatniania wody.
Najczęściej wykorzystywane urządzenia
Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów odżelaziająco – odmanganiających, które usuwają żelazo, a także mangan i siarkowodór. Ich dodatkową funkcją jest zmniejszanie zabarwienia i mętności wody. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, instalacja musi być wyposażona w aspirator, który napowietrza wodę. Bardzo duże znaczenie przykłada się także do zmiękczania wody.
Aby wykonać wszystkie te funkcje naraz, należy wyposażyć się w urządzenie ze złożami wielofunkcyjnymi. Tak zaprojektowana instalacja pozwoli zarówno na zmiękczenie wody, jak i jej odżelazianie i odmanganianie. Niezwykle istotną funkcję pełni także ultrafiltracja wody, której systemy montowane są na głównym wejściu wody do budynku lub pod zlewozmywakiem. Są one gwarancją dla uzyskania wody o wysokiej jakości, pozbawionej ponad 99% bakterii.
Koszt urządzeń uzdatniających
Koszt, jaki należy ponieść za domową stację uzdatniania wody, zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest jakość wody, a drugim jej zużycie. W przypadku, gdy okoliczna woda jest gorszej jakości, a zużycie jest większe niż standardowe, stacja uzdatniająca wodę może być droższa. Warto także zaznaczyć, że cena zależna jest także od dodatkowych wymagań klienta. Może nim być zainstalowanie filtra węglowego i systemu dezynfekcji, które będzie uzupełnieniem dla filtra mechanicznego i zmiękczacza.
Koszt instalacji wyposażonej w odżelaziacz i odmanganiacz waha się w granicach 3000 – 3500 złotych. Rozbudowa o zmiękczacz wraz z filtrem mechanicznym może wynieść od 2 do 3 tysięcy. Dużo tańsze rozwiązania nie gwarantują bezawaryjności i długotrwałości pracy, a ich użytkowanie nie jest ekonomiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1