Artykuł sponsorowany

Domowa pompownia ścieków. Elementy konstrukcyjne

Domowa pompownia ścieków. Elementy konstrukcyjne

Domowe pompownie ścieków to alternatywa dla tradycyjnej kanalizacji grawitacyjnej – umożliwiają przesyłanie powstających w gospodarstwie domowym ścieków na duże odległości oraz wyżej położone obszary, do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Ich zastosowanie pozwala znacząco ograniczyć koszty przyłączenia domu do kanalizacji oraz odprowadzanie nieczystości. Aby pompownie funkcjonowała sprawnie, musi składać się z kilku kluczowych elementów konstrukcyjnych.

Zbiornik pompowni

Elementy pompowni dzielimy na 4 główne kategorie. Pierwszą z nich i właściwie sercem całego układu jest zbiornik, przeznaczony do gromadzenia wytwarzanych w domu ścieków. Wybór zbiorników jest bardzo różnorodny – poszczególne modele różnią się między sobą między innymi:

  • Materiałem – mogą być wykonywane z betonu, polimerobetonu lub laminatów szklanych;
  • Średnicą – wynosi ona od 600 do 2500 mm;
  • Głębokością – uzależniona jest ona od warunków terenowych oraz głębokości posadowienia rury dopływowej, którą ścieki doprowadzane są z domu do zbiornika.

Pompa

W zależności od pożądanego przepływu ścieków pompownia może być wyposażona w nawet 4 pompy, choć tego typu układu spotyka się relatywnie rzadko – mówi przedstawiciel firmy Inwap-Haas - Zazwyczaj pompownia posiada 1-2 pompy. Rodzaj zastosowanych pomp uzależniony jest od rodzaju ścieków a także docelowych parametrów hydraulicznych. Wyróżniamy między innymi pompy wirowe odrzutowe, wirowe odrzutowe z rozdrabniaczem oraz wirowe wyporowe z wirnikiem ślimakowym.

Hydraulika

Na hydraulikę pompowni składa się wiele różnych elementów i urządzeń. Między innymi:

  • Orurowanie – czyli przewodu, którymi ścieki transportowane są z domu do zbiornika. Orurowanie wykonywane jest ze stali nierdzewnej, dlatego nie ulega korozji w kontakcie z agresywnymi chemicznie ściekami. Na orurowanie składają się również różnego rodzaju kształtki – kolana, trójniki etc.
  • Zawory – zwrotne, które zapobiegając cofaniu się ścieków oraz odcinające, których używa się do zamknięcia obiegu na czas naprawy lub kontroli instalacji.
  • Sprzęgła hydrauliczne górne i dolne.

Sterowanie

Pompownia ścieków wymaga sterowania. Do tego celu używa się specjalnego układu, na których składają się:

  • Regulatory poziomu, np. hydrosondy, pływaki i inne urządzenia, pozwalające monitorować poziom ścieków w zbiorniku.
  • Skrzynka sterująca – to urządzenie do kontrolowania pracy pomp, informowania o ich stanie oraz ewentualnych awariach całego układu.

Pamiętajmy, że wykonanie domowej pompowni ścieków wymaga stosowania się do ściśle określonych zasad – w tym przepisów prawnych. Dlatego dobór urządzeń oraz lokalizację układu należy skonsultować ze specjalistami. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy