Artykuł sponsorowany

Dom czy mieszkanie - gdzie warto zamieszkać?

Dom czy mieszkanie - gdzie warto zamieszkać?

Jesteś na etapie wybierania własnej przestrzeni do życia? To niełatwe zadanie. Szczególnie, gdy pojawia się w Twojej głowie jedno z najczęściej powracających pytań: dom czy mieszkanie? Wyjaśniamy, jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy tymi obiektami i podpowiadamy, czym się kierować przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Poznaj nasze wskazówki i podejmij świadomą decyzję.

Prywatność czy bezpieczeństwo?

Zasygnalizowany w tytule artykułu dylemat można uprościć. Zwolennicy domów jednorodzinnych mówią o prywatności i własnej przestrzeni do życia. Te wartości są dla nich bardzo ważne i trudno im z nich zrezygnować na rzecz mieszkania w segmentach lub blokach.

Tymczasem wielbiciele mieszkań akcentują m.in. niskie koszty zamieszkania oraz bezpieczeństwo. Zwłaszcza na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych lokatorzy mogą czuć się komfortowo, a to między innymi za sprawą ogrodzeń z automatycznymi bramami. Jest to istotne szczególnie w przypadku rodzin, które chcą, by ich pociechy mogły bez obaw bawić się na podwórku. Dziecko może bawić się z rówieśnikami na oddzielonym, zamkniętym terenie, po którym poruszają się wyłącznie mieszkańcy małego osiedla.

Jak tłumaczy ekspert z firmy KW INWEST:

To oczywiste, że w domu jednorodzinnym można się czuć bardziej swobodnie, jednak współczesne osiedla mieszkalne także coraz częściej stawiają na poczucie prywatności – oferuje się m.in. szeregowe budynki dwulokalowe.
W ten sposób tworzy się mikrospołeczność – jest to całkowite przeciwieństwo atmosfery blokowisk.

Kompleksowe rozwiązania budowlane

Nowoczesne segmenty mieszkalne oferują szereg udogodnień budowlanych, które zaczynają już stanowić pewien standard. Za takie same lub podobne rozwiązania właściciele domów jednorodzinnych musieliby dopłacać z własnej kieszeni, wydłużając przy okazji czas realizacji inwestycji. W przypadku mieszkań segmentowych inwestor przychodzi „na gotowe”.

Jakie to udogodnienia? Między innymi otwierane na chip drzwi wejściowe z elektrozamkiem, wysokiej jakości stolarka okienna, dobrej klasy tynku zewnętrzne i wewnętrzne, a także właściwie poprowadzone okablowanie (alarmowe, elektryczne, telefonicznie, LAN i domofonowe).

Koszty utrzymania i eksploatacji

Za wygodą z mieszkania w domu jednorodzinnym idą niestety wysokie koszty związane z samodzielnym utrzymaniem i użytkowaniem domu. W przypadku mieszkania nie musisz martwić się o wiele spraw, które są „na głowie” właścicieli budynków jednorodzinnych.

Mowa tu o takich kwestiach jak:

  • utrzymanie zieleni wokół budynku,
  • ogrzewanie i opał,
  • wywóz śmieci,
  • odśnieżanie podjazdu.

To tylko przykładowe czynniki, które trzeba mieć na uwadze w kontekście wyboru: „dom czy mieszkanie?”.  Trzeba też pamiętać o kryterium finansowym, bo przy zakupie domu lub działki budowlanej, trzeba zapłacić odrębny podatek. Użytkowanie mieszkania jest tańsze także ze względu na koszty eksploatacyjne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy