Materiał Partnera

Dobierz szybkość łącza internetowego do własnych potrzeb

Dobierz szybkość łącza internetowego do własnych potrzeb
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie brak dostępu do Internetu. Jednak jeszcze dekadę temu szybkość łącza nie powalała, a to za sprawą dostępu jedynie do łącza za pośrednictwem modemu, bądź sygnału radiowego. Korzystanie z internetu radiowego często wiązało się z nieprzyjemnościami i ograniczonym dostępem do sieci z powodu brzydkiej pogody. Z kolei modem był tak głośny, że mógł pełnić rolę budzika. Obecnie rozwój sieci światłowodowej, jak i udoskonalenie, zarówno sieci kablowej, jak i radiowej pozwala na korzystanie ze znacznie szybszych łączy internetowych.

Dlaczego warto wybierać szybki Internet?

Internet powoli zastępuje telewizję naziemną, gdyż za pośrednictwem internetu korzystamy często z telewizji. W przypadku szybkości łącz jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to niemożliwe. Chyba każdy pamięta początki Youtube i szybkość z jaką buforowały się filmy, co doprowadzało do tego, że oczekiwanie na załadowanie było dłuższe niż obejrzenie krótkiej treści, nie wspominając już o próbie oglądania filmów pełnometrażowych. Ponadto wiele osób pracuje również w domu, zatem najszybszy Internet jest tutaj koniecznością. Oczywiście wcale nie oznacza to, że trzeba narażać się na wyższe koszty i wybierać ultra szybkie łącze. Warto zastanowić się do jakich celów używamy internetu i na tej podstawie wybrać szybkość łącza i transferu danych.

Internet dla rozrywki

internet-dla-domu.jpg Jeśli korzystasz z Internetu po to, by przejrzeć najświeższe plotki, a także obejrzeć film czy ściągnąć go. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej szybkości łącza internetowego. Musi być ono dostosowane do twoich potrzeb. Jeżeli w tym samym czasie z internetu korzystają dwie osoby, to 30 mb/s jest obowiązkowym wyborem. W innym przypadku nie będziesz zadowolony z Internetu, gdyż otwieranie stron będzie zabierało wiele czasu. Jak wiadomo z Internetu korzystają też dzieci, które lubią grać w gry. Ponadto, gdy korzysta się z video transmisji bądź bądź też przesyła się duże pliki, konieczne jest wybranie jeszcze większej prędkości Internetu, nawet takiej powyżej 50 mb/s. Wraz z ilością użytkowników korzystających z sieci należy wybierać coraz większą prędkość Internetu, która spełni oczekiwania wszystkich domowników.

Gdy rzadko korzystasz z Internetu

Bądźmy szczerzy trudno wyobrazić sobie brak łącza internetowego, jednak czasami nasza aktywność w Internecie kończy się na przeglądaniu plotek, czy czytaniu wiadomości i na to przeznaczamy raptem 5 minut podczas picia porannej kawy. Po pracy jesteśmy tak zmęczeni, że nie specjalnie mamy ochotę na tę formę rozrywki, a jedyne o czym myślimy to sen. W takiej sytuacji nie jest nam potrzebne ultra szybkie łącze, gdyż jest ono droższe, a po co przepłacać, jeśli nie jest nam potrzebne? W takim przypadku wystarczy nawet łącze 10 mb/s, które jest też bardzo tanie.

Szybkość Internetu dla profesjonalistów

szykbosc-lacza.jpg Niektóre osoby potrzebują najszybszego Internetu. Warto tutaj wymienić zarówno profesjonalnych graczy, jak i testerów gier, czy architektów. W takim przypadku konieczne jest stosowanie ultra szybkiego łącza, które musi być niezawodne. Otóż tutaj liczy się zarówno prędkość pobierania danych, ale też szybkość ich wysyłania. Zatem należy wybierać bardzo szybkie łącze internetowe. Za opóźnienie odpowiada parametr techniczny latency, który jasno pokazuje jaka szybkość występuje pomiędzy transmisją, odebraniem, a przetwarzaniem lub wysłaniem danych. Zatem szybkie łącze jest niezbędne. W tym przypadku można zdecydować się na 100 mb/s bądź też 200 mb/s. Oczywiście występują jeszcze szybsze łącza internetowe, jednak tak naprawdę te do 200 mb/s spełnią oczekiwania nawet profesjonalistów. Zatem nie ma sensu przepłacać, gdyż tak szybkie łącza niekoniecznie są nam potrzebne. Jedynie w przypadku graczy jest potrzeba aktualizacji szybkiego łącza, zwłaszcza, że sama grafika najnowszych gier pochłania mnóstwo danych. Najszybszy Internet może pozwalać na transmisję danych z prędkością nawet 10 GB/s. Dlatego kluczowe jest zastanowienie się nad tym, czy tak szybkie łącze jest nam potrzebne i na tej podstawie dobrać ofertę dostawcy Internetu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy