Do czego służą wkłady kominowe?
Co to jest wkład kominowy i jakie rodzaje wkładów są dostępne na rynku?
Wkład kominowy to element znajdujący się we wnętrzu komina. Należy podkreślić, że jest to część, która coraz częściej montowana jest w kominach, gdyż jako jedyna, jest najbardziej narażona na negatywne skutki działania spalin. Bezpośredni kontakt komina bez wkładu z substancjami szkodliwymi przyczynia się do spadku odporności i tym samym trwałości przewodu. Warto zatem zainwestować we wkład kominowy, który, jako że jest kwasoodporny i odporny na wysokie temperatury, stanowi skuteczną barierę dla spalin. Należy zaznaczyć, że wkłady kominowe można montować zarówno w nowych kominach, jak i starych, które mogą być nieszczelne, przez co zyskuje się gwarancję prawidłowego działania przewodu. Wśród dostępnych na rynku wkładów kominowych wyróżnia się rodzaje:- kwasoodporne,
- żaroodporne,
- żaroodporne o przekroju owalnym
- oraz elastyczne.
Czemu warto montować wkłady kominowe?
Montaż wkładów kominowych jest korzystny dla przewodu przede wszystkim dlatego, że zapewnia mu szczelność i tym samym wydajną pracę. Dodatkowo, stanowi pełną ochronę przez zamakaniem, a także odprowadza skropliny poza komin. Po zamontowaniu wkładu, ma się także pewność, że przewód nie odkształci się oraz będzie odporny na ogień. Do zalet, dla których warto zamontować wkład kominowy, zalicza się także zmniejszenie bezwładności cieplnej przewodu oraz możliwość regulacji układu kominowego.Jak zamontować wkład kominowy?
Warto podkreślić, że montaż wkładu kominowego warto zlecić specjalistom, którzy posiadają nie tylko umiejętności, ale także wiedzę m.in. z zakresu prawa budowlanego.Jeśli wkład ma być montowany w kominie murowanym, a podłączony do niego piec jest olejowy lub gazowy, to wkład kominowy musi być wykonany ze stali kwasoodpornej. Dodatkowo, zgodnie z przepisami, jego średnica nie może być mniejsza niż 150 mm, a wymiary mniejsze niż 14x14 cm – podkreśla specjalista z firmy KOMINO z Dobroszyc.Ponadto, przed montażem specjalista powinien sprawdzić drożność kanału kominowego, a także wykonać czyszczenie. Po ocenie długości przewodu oraz jego budowy, należy dobrać wymiary wkładu oraz przekrój.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana