Dlaczego większość rusztowań wykonuje się ze stali?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić przeprowadzanie jakichkolwiek inwestycji budowlanych bez użytkowania rusztowań. Rusztowania są doskonałym sposobem na dostanie się do trudnodostępnych miejsc na wysokościach. Zapewniają także pełną wygodę oraz bezpieczeństwo przebywającym na nich pracownikom. Wybór odpowiedniej konstrukcji będzie zależał m.in. od rodzaju prac, które będą wykonywane przy ich pomocy. Największą popularnością cieszą się rusztowania z aluminium oraz ze stali. Dlaczego warto wybierać stalowe konstrukcje?
Budowa rusztowania
Niezależnie od rodzaju, wszystkie rusztowania posiadają kilka podstawowych elementów. Typowe rusztowanie składa się z pionowych słupów nośnych, które są ze sobą połączone. Do słupów przymocowuje się poziome żerdzie, na których układa się pomost z drewnianych desek bądź z lekkich prefabrykatów wykonanych z metalu.
Cała konstrukcja rusztowania opiera się na pionowych słupach, które niegdyś budowano z drewna. Jednakże obecnie najczęściej wykonuje się je ze stalowych rur. Stalowe rusztowania mogą łatwiej wspierać całą konstrukcję i zapewniać lepszą stabilność. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim podczas prac murarskich oraz wykończeniowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
Największe zalety rusztowań ze stali
Stalowe rusztowania są bardzo chętnie wybierane przez większość firm budowlanych. Stanowią one bardziej solidną konstrukcję niż rusztowania wykonane z innych materiałów, jak np. drewno. Wyróżnia je także wysoka odporność na wszelkie uszkodzenia.
Jak mówi specjalista z firmy Stern Service, zajmującej się sprzedażą i skupem rusztowań oraz szalunków:
Stalowe rusztowania są niezwykle trwałe i solidne, a dodatkowo proste w rozstawieniu. Taka konstrukcja to idealne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli planujemy używać rusztowania przez długi czas w jednym miejscu. Ciężkie i stalowe elementy zapewniają dobrą stabilność, co jest niezwykle ważne na otwartej przestrzeni podczas bardzo wietrznej pogody. Ponadto wybierając rusztowanie ze stali nierdzewnej, możemy mieć pewność, iż nie pojawi się na nim korozja.
Rusztowania stalowe a aluminiowe
Rusztowania aluminiowe są stosunkowo lekkie, a także bardzo mobilne. Z tego względu z łatwością można je przetransportować. Jest to duże udogodnienie zwłaszcza w sytuacji, kiedy konstrukcja będzie używana do pracy w kilku różnych miejscach. Z kolei rusztowania stalowe sprawdzą się najlepiej w przypadku bardzo wysokich budynków, przy których są wykonywane prace wykończeniowe. Ze względu na swój ciężar, w przeciwieństwie do rusztowań aluminiowych nie będą wymagały ustabilizowania dodatkowym balastem.
Stalowe rusztowania cieszą się obecnie największą popularnością. Niewątpliwie zawdzięczają to wielu zaletom, dzięki którym mogą być wykorzystywane w przypadku różnych prac. Dodatkowo dzięki stabilności gwarantują pełne bezpieczeństwo, co jej niezwykle istotne w przypadku wykonywania prac na dużych wysokościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1