Materiał Partnera

Dlaczego warto zainwestować w rekuperator z bypassem?      

Dlaczego warto zainwestować w rekuperator z bypassem?      

Nowoczesne budownictwo koncentruje się na ekologicznych i oszczędnych rozwiązaniach. Do takich zalicza się rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jedną z funkcjonalności tego urządzenia jest bypass. Na czym polega to udogodnienie i jak działa? Wyjaśniamy w artykule. 

Gdzie najlepiej się sprawdza rekuperacja?

Rekuperatory, czyli wentylatory z odzyskiem ciepła, podobnie jak klimatyzatory – służą do zapewniania komfortu w pomieszczeniach i umożliwiają dostosowywanie parametrów powietrza. Ale to nie wszystko. Wentylacja mechaniczna z wymiennikami ciepła (rekuperacja) pozwala na znacznie więcej – jest energooszczędna i nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. System tego typu można zaprojektować w większości obiektów. Jednak najlepiej sprawdza się w nowych domach pasywnych i ekologicznych. Dlaczego? W takich konstrukcjach będzie bowiem działać najefektywniej. Duża szczelność obiektów pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału rekuperacji. Poza tym, ze względu na bardzo wysokie wymagania dotyczące izolacyjności i unikania strat ciepła, wentylacja mechaniczna to praktycznie obowiązkowe rozwiązanie w budynkach pasywnych. O rodzaju instalacji sanitarnych należy pomyśleć już na etapie projektu. Projektowaniem i budową domów prefabrykowanych w technologii Bee House zajmuje się firma RISTEL z Warszawy. 

Jak działa bypass w rekuperatorze?

W okresie jesienno-zimowym odzysk ciepła w rekuperatorze polega na oddawaniu energii cieplnej z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Co jednak zrobić latem, gdy nie potrzebujemy ogrzewania, a chcemy wentylować pomieszczenie za pomocą chłodnego powietrza z zewnątrz? W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się bypass. To nic innego jak kanał w centrali wentylacyjnej, umożliwiający pominięcie odzysku ciepła w wymienniku. Chłodne powietrze nawiewane jest zatem bezpośrednio do budynku. Regulowanie bypassu odbywa się za pomocą przepustnicy. W nowoczesnych urządzeniach użytkownik może samodzielnie ustawić temperaturę aktywującą obejście, np. za pomocą aplikacji w smartfonie. Pozostałe parametry funkcjonują automatycznie i nie trzeba w nie ingerować. Bypass ma jeszcze jedno zastosowanie – może pełnić rolę zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego rekuperatora.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy