Dlaczego warto kupić mieszkanie od developera?

Wciąż wahasz się między zakupem mieszkania od developera a lokalu od osoby prywatnej w starszym budownictwie? Nie jesteś pewien, czy stać cię na mieszkanie na nowym osiedlu? Spróbujmy wspólnie zastanowić się, czy inwestycja w nieruchomość w nowym budynku rzeczywiście jest droższa i który z rynków – wtórny czy pierwotny – zapewnia większe bezpieczeństwo zawieranych transakcji.
Cena mieszkania a faktyczne koszty
Porównując ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym można dojść do wniosku, że są one porównywalne. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Choć podana cena za metr kwadratowy lokalu w nowym budownictwie jest pozornie wyższa, proporcje mogą ulec zmianie, gdy przyjrzymy się podatkom, obowiązującym przy obu typach transakcji i innym dodatkowym kosztom.
Olbrzymią zaletą zakupu nowego mieszkania od developera jest mniejsza ilość formalności. Takie ułatwienia wynikają m.in. z faktu, że kupując nowe mieszkanie płacimy podatek VAT (a nie od czynności cywilnoprawnych, o czym jeszcze powiemy więcej). Co ważne, kwota wliczona jest w podaną przez developera cenę mieszkania i odprowadzana do urzędu przez sprzedawcę, czyli firmę developerską.
W przypadku zakupu mieszkania od osoby prywatnej, nabywca zmuszony jest do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek uiszczenia tej daniny spoczywa na kupującym. Oznacza to, że nabywca musi we własnym zakresie obliczyć jego wysokość i dopilnować wszelkich formalności.
Koszty transakcji na rynku wtórnym podnoszą także usługi pośredników. Choć samodzielne znalezienie mieszkania na sprzedaż byłoby tańsze, agencja zrobi to szybciej i dopilnuje uczciwości obu stron. Niestety, za takie usługi trzeba dużo zapłacić. Biorąc pod uwagę dodatkowe remonty, których nie unikniemy w mieszkaniu z drugiej ręki, zakup nieruchomości od developera okazuje się bardziej korzystny.
Mieszkanie na miarę twoich potrzeb
Oprócz kwestii formalnych, związanych z finansami i bezpieczeństwem inwestycji, za wyborem mieszkania od developera przemawia także standard lokalu, który planujemy kupić. Mieszkania na nowych osiedlach siłą rzeczy są bardziej nowoczesne, przestronne i cieplejsze. Developer, któremu zależy na dobrej opinii wśród klientów, dokłada wszelkich starań, by sprzedawane mieszkania prezentowały najwyższe standardy.
Nowe inwestycje developerskie mogą też pochwalić się o wiele bardziej przyjaznym otoczeniem niż stare bloki. Świetnym przykładem może być Osiedle Botanika w Krakowie. Te piękne budynki wielorodzinne powstają w bezpośrednim sąsiedztwie Łąk Nowohuckich, a najbliższy teren jest w pełni zagospodarowany przez developera. Inwestor dba m.in. o stan chodników i parkingów oraz garaży, oświetlenia i małej architektury. Wszystko to sprawia, że nowe osiedle jest miejscem wyjątkowo przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających.
Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy zakup mieszkania od developera to dobry pomysł, po prostu odwiedź biuro sprzedażowe. Jego pracownik odpowie na wszystkie twoje pytania i przedstawi prospekt opisujący całą inwestycję.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Araneo Aleksander Brzeski
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie01-460 Warszawa, Górczewska 228 lok. 106
-
Men In Garden
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Krzyszkowicka 10
-
Studio Architektury Wnętrz Budniewska-Bratek Ewa
Architekci woj. opolskie47-150 Leśnica, Szpitalna 9