Artykuł sponsorowany

Dlaczego kostka brukowa ma różne odcienie?

Dlaczego kostka brukowa ma różne odcienie?

Kostka brukowa jest jednym z najmodniejszych i najpopularniejszych materiałów służących do układania nawierzchni. Wybierając ją kierujemy się głównie względami estetycznymi, czyli odpowiednią kolorystyką i fakturą, komponującą się ze stylem otoczenia.

Kostka brukowa: jeden producent, różne odcienie

Kiedy wybór mamy już za sobą, podczas kupowania powinniśmy wiedzieć o jeszcze jednej istotnej rzeczy, której uwzględnienie już na tym etapie, zaoszczędzi nam niemiłych niespodzianek. Układając kostkę brukową na dużej powierzchni naszego ogrodu lub tarasu, może okazać się, że część elementów ma inny odcień, mimo tego, iż wszystkie zostały zakupione u jednego producenta.

Przewidzieć ilość materiału i zaplanować zapas

Tonacja kostki to barwa, która charakteryzuje konkretną partię. Ponieważ kostka brukowa produkowana jest z surowców naturalnych, to powstaje duże ryzyko zróżnicowania odcieni. Na tym polega niepowtarzalność kolorystyczna tego materiału. Spowodowane to może być zastosowaniem innego piasku użytego do produkcji. Są to akceptowalne odstępstwa kolorystyczne. Jednak warto już na etapie projektowania ustalić odpowiednią ilość potrzebnego materiału, pamiętając o możliwych różnicach odcieni różnych partii kostki. Trzeba również uwzględnić fakt, że część materiału może ulec zniszczeniu podczas układania i w związku z tym dobrze jest zaplanować zapas kostki brukowej.

Podobne rady warto uwzględnić przy zakupie innych materiałów, np. płytek ceramicznych, które w zależności od kolekcji mogą mieć zróżnicowaną tonację. Producent zazwyczaj podaje na opakowaniu jej numer, charakterystyczny dla danej partii.

Autor: Justyna Kusio

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy