Deskowanie stropu - sposoby, metody działania
Deskowanie to skuteczny sposób na szybkie tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych budowli. Od chłodni kominowych, przez tunele po szyby i stropy – tworzenie formy za pomocą desek umożliwia uformowanie betonu w pożądanym kształcie. Ze względu na swoje umiejscowienie również stropy wymagają użycia tej technologii. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób można ją zastosować.
O sposobach i metodach działania przy deskowaniu stropów opowie specjalista z Doka – firmy świadczącej usługi w zakresie techniki deskowań.
Sposoby użycia systemu Dokadek
System deskowania Dokadek może być używany na trzy sposoby. System standardowy oraz z użyciem systemu Concremote nie wykorzystuje głowicy opuszczanej. W przypadku zastosowania drugiej metody możliwe jest wcześniejsze rozdeskowanie, na podstawie danych dotyczących wytrzymałości betonu z systemu Concremote. Jest to rozwiązanie warte polecenia, ponieważ określenie najbardziej optymalnego terminu rozdeskowania wpływa na optymalizację czasu pracy.
Możliwe jest również wykorzystanie metody z użyciem głowicy opuszczanej. Wówczas stosuje się tradycyjne, wczesne rozdeskowanie.
Ręczny system panelowy czy stolik stropowy?
Deskowanie stropu możemy wykonać zarówno za pomocą systemów deskowania dźwigarowego jak i z użyciem stolików stropowych. Deskowanie przy użyciu dźwigarów jest dość wszechstronnym rozwiązaniem, które można wykorzystać przy dowolnych obrysach stropów, a także dopasować do różnego rodzaju słupów czy ścian. Wykorzystanie systemu modułowego pozwala na szybki montaż oraz demontaż deskowania, które następnie można wykorzystać w kolejnym etapie prac. Niewielka liczba komponentów pozwala na efektywną i bezpieczną pracę.
Ciekawym rozwiązaniem są stoliki stropowe, dzięki którym można przyspieszyć deskowanie dużych powierzchni. Jednoczesne zastosowanie urządzeń transportowych pozwala na przestawianie stolików bez użycia dźwigu. Dzięki temu prace nie tylko postępują szybciej, ale są również tańsze. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, istnieje możliwość dostosowania stolików do geometrii stropów.
Podpory stropowe
Samo deskowanie to jednak nie wszystko. Do podtrzymania całości konstrukcji potrzebne są również podpory stropowe. Muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością, przy jednoczesnej lekkości konstrukcji – dzięki czemu ich zamontowanie oraz zdemontowanie stanie się prostsze i szybsze. Przydatna jest również funkcja możliwości regulacji wysokości, przez co podpory można wykorzystać wielokrotnie, przy różnych wysokościach stropu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana