Dekoracyjny kamień naturalny. Przegląd rozwiązań

Kamień to szlachetny, elegancki surowiec. Cechuje go prostota i minimalizm. Dlatego świetnie nadaje się do dekoracji wnętrz. Niektórym na pewno kojarzy się z pomieszczeniami o chłodnym, wręcz ascetycznym wglądzie, takimi jak biura czy banki. Jednak właściwie wybrany może być wspaniałą ozdobą w rodzinnym domu. Jak wykorzystać dekoracyjny kamień naturalny?
Gdzie stosowany jest kamień dekoracyjny?
Naturalny kamień dekoracyjny może być wykorzystany w praktycznie każdym pomieszczeniu. To z niego powstają posadzki, okładziny ścian, a nawet kabiny prysznicowe. Jest idealny do tego, aby stanowił element wykończeniowy. Niebanalnie zaprezentuje się w postaci kamiennego blatu, parapetu, schodów czy jako pokrycia kominka.
Dlaczego kamienie naturalne stanowią tak dobry materiał dekoracyjny? Stoi za tym ich wytrzymałość i odporność na nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Właściwie opracowane oraz zabezpieczone są całkowicie niepodatne na szkodliwe działanie mrozu, promieni słonecznych czy kwaśnych deszczy.
Możliwości wykorzystania kamienia naturalnego do dekoracji są wręcz nieograniczone. Wystarczy jedynie postawić na jego odpowiedni rodzaj i gatunek. Ma to wpływ na osiągniecie zamierzonego efektu wizualnego – mówi fachowiec z firmy ArtStonex Kamieniarstwo Budowlane.
Jaki kamień naturalny można wykorzystać do dekoracji?
W przypadku kamiennych posadzek od lat najpopularniejszym kamieniem jest granit. Jednak na podłodze świetnie sprawdzi się także marmur. Natomiast osoby zajmujące się zawodowo urządzaniem wnętrz zachęcają właścicieli nieruchomości do wykorzystania wapieni, trawertynów czy kwarcytów.
Ściany to doskonałe miejsce na wiele rodzajów kamienia naturalnego. To, na jaką skałę padnie wybór, powinno zależeć jedynie od poczucia estetyki i gustu inwestora. Do dekorowania ścian można wykorzystać onyks, łupek, bazalt, granit, marmur, trawertyn czy porfir.
Czym jeszcze kierować się, wybierając naturalny kamień dekoracyjny? Każdy z nich jest charakteryzowany poprzez klasę i gatunek. Im wyższa klasa, tym materiał jest mniej podatny na nasiąkanie, a co za tym idzie odporny na deszcz czy wilgoć. Dlatego na zewnątrz, w ogrodzie lub na fasadzie budynku najlepiej wykorzystać kamień o klasie A. Natomiast we wnętrzach można zastosować z powodzeniem te klasy C.
Gatunek – pierwszy lub drugi – mówi o jakości i wybarwieniu kamienia naturalnego. Jednak i w tym przypadku warto kierować się walorami wizualnymi. Kamień naturalny drugiego gatunku może być nieco wyszczerbiony, mieć ubytki, co odpowiada za jego autentyczny wygląd. Dzięki niemu wnętrze czy meble mogą wyglądać na wiekowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1