Artykuł sponsorowany

Dach dla domu jednorodzinnego

Dach dla domu jednorodzinnego

Rola dachu w konstrukcji każdego budynku, w tym również domów jednorodzinnych, jest nie do przecenienia. To właśnie pokrycie dachowe chroni wnętrza przed opadami atmosferycznymi, zmianami temperatur i innymi czynnikami zewnętrznymi. Powinno być ono odpowiednio dobrane, gdyż wszelkie błędy konstrukcyjne czy materiałowe w tym zakresie mogą mieć katastrofalne wręcz skutki. Co warto wiedzieć na temat budowy dachu w domach jednorodzinnych?

Konstrukcja dachu

Konstrukcja każdego dachu powinna być ściśle określona w projekcie budowlanym. Warto przy tym zaznaczyć, że możliwości co do wyboru konstrukcji dachowej mogą być ograniczone zapisami wynikającymi np. z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tam właśnie znajdziemy wytyczne m. in. co do ilości połaci, kątów ich nachylenia czy nawet kolorystyki pokrycia. W oparciu o te informacje sporządza się projekt, na którego podstawie wykonuje się więźbę dachową. Ma ona kluczowe znaczenie dla funkcjonalności, wyglądu, a także kosztów budowy dachu. W praktyce wykorzystuje się tu kilka technik.

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej stosowana jest prosta i niedroga więźba krokwiowo-belkowa, gdzie na wiązarach opiera się krokwie, które łączą się ze sobą u szczytu dachu tworząc dwa spady. - Tłumaczy pracownik Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux. - Taka właśnie nieskomplikowana konstrukcja dachu dwuspadowego jest typowa dla niedużych domów jednorodzinnych o prostej bryle. W przypadku dachów o większej rozpiętości, sięgającej nawet kilkunastu metrów, wykorzystuje się natomiast więźbę jętkową bądź płatwiowo-kleszczową, które dobrze sprawdzą się w większych domach posiadających bardziej skomplikowaną bryłę. Jeśli chodzi o kształt dachu, to poza wspomnianą konstrukcją dwuspadową, w domach jednorodzinnych stosuje się również jednopołaciowe dachu płaskie, a także bardziej złożone dachy kopertowe oraz wielopołaciowe. Pamiętajmy jednak, że większa ilość załamań i spadków, a także detale w postaci lukarn czy okien dachowych to dodatkowe koszty i większe nakłady na materiały oraz robociznę.

Po montażu więźby dachowej wykonuje się izolacje i uszczelnienia, a także wentylację. Na tak przygotowanej konstrukcji montuje się następnie wybrane pokrycie dachowe.

Pokrycie dachowe

Pokrycia dachowe w dużej mierze decydują o komforcie użytkowania domu jednorodzinnego, jak i o jego wyglądzie, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków mieszkalnych. Do najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych w przypadku domów jednorodzinnych należy dachówka ceramiczna, którą wyróżnia niezwykła trwałość i odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, a do tego efektownie się ona prezentuje i jest przyjazna dla zdrowia oraz środowiska. Do innych rozwiązań zaliczamy trwałą dachówkę betonową oraz lżejszą blachodachówkę, która jednak może generować problemy związane z izolacją akustyczną, co będzie szczególnie uciążliwe, jeśli projekt domu jednorodzinnego zakłada zagospodarowanie poddasza do celów mieszkaniowych.

Dodatkowe akcesoria

Budowa dachu w domu jednorodzinnym nie powinna ograniczać się jedynie do montażu więźby i pokrycia dachowego. Potrzebne będą jeszcze dodatkowe akcesoria, takie jak komunikacja dachowa. Odpowiednio dobrane stopnie i ławy umożliwią bezpieczne poruszanie się po dachu, co pozwoli na przeprowadzanie konserwacji i napraw kominów oraz innych instalacji dachowych. Oprócz tego przydać się może również ochrona przeciwśniegowa, np. specjalne płotki, które zapobiegną zsuwaniu się śniegu z połaci. Tak wykończony dach będzie funkcjonalnym i efektownym elementem w konstrukcji domu jednorodzinnego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy