Materiał Partnera

Czym charakteryzują się uszczelki do połączeń śrubunkowych

Czym charakteryzują się uszczelki do połączeń śrubunkowych

Połączenia śrubunkowe to rozwiązanie stosowane w hydraulice bardzo często i występujące w wielu odmianach. Tam, gdzie przepływa woda pod ciśnieniem, tam też konieczne jest uszczelnienie. W jaki sposób uszczelnia się połączenia śrubunkowe i czym charakteryzują się uszczelki do tego przeznaczone? Oto najważniejsze informacje o śrubunkach i ich uszczelnieniach.

Czym są połączenia śrubunkowe i jak się je uszczelnia?

Śrubunek, inaczej dwuzłączka, to gwintowana kształtka w formie rurki, która służy do łączenia rur w instalacji hydraulicznej. Dzięki gwintowanym końcówkom to połączenie tworzy się szybko i łatwo je ewentualnie zdemontować.
Śrubunek umożliwia pociągnięcie rur instalacji na pożądaną długość, ale to nie jest jedyne zastosowanie tego łączenia – mówi specjalista z firmy Uszczelki Polska. – Można go użyć np. do redukcji średnicy rur. Wystarczy, że gwint wejściowy będzie szerszy, a wyjściowy węższy.
Połączenia śrubunkowe są używane w instalacjach wodnych, ale też gazowych lub centralnego ogrzewania oraz np. w systemach doprowadzających sprężone powietrze. Jak wszelkie łączenia hydrauliczne, tak i to musi być uszczelnione. W przypadku śrubunków szczelność można uzyskać na kilka sposobów:
  • pastą lub taśmą uszczelniającą,
  • uszczelką do połączeń śrubunkowych,
  • stosując śrubunki samouszczelniające, fabrycznie wyposażone w uszczelki. Ten typ połączenia śrubunkowego nie wymaga dodatkowych uszczelnień i po zamocowaniu jest gotowy do pracy.

Charakterystyka uszczelek do połączeń śrubunkowych

To, jak będzie wyglądała i z czego będzie wykonana uszczelka do połączeń śrubunkowych, zależy od tego, w jakim rozmiarze będzie ten element instalacji, a także jakie medium będzie nią dostarczane. Uszczelka musi być dostosowana do charakteru pracy i typowych dla niej czynników szkodliwych. Uszczelka musi radzić sobie pod wysokim ciśnieniem. W przypadku najpopularniejszych instalacji wodnych i grzewczych musi być też odporna na niszczące działanie wody, zarówno zimnej, jak i gorącej. Dlatego uszczelki wykonuje się z materiałów, które nie odkształcają się pod wpływem temperatury – może to być np. specjalny rodzaj gumy, który charakteryzuje się nie tylko odpornością na wyżej wymienione czynniki, ale też odpowiednim stopniem elastyczności, tak aby gotowa instalacja dodatkowo je dociskała, podnosząc ich skuteczność. W instalacjach przemysłowych, których zadaniem jest transportowanie np. olejów, ropy naftowej, kwasów czy gazów, używa się śrubunków i uszczelek wysoko wyspecjalizowanych. Muszą one być odporne na szkodliwe działanie tych substancji, a przy tym niezawodne – wyciek mógłby być niebezpieczny dla otoczenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy