Czym charakteryzują się nasiona otoczkowane?
Wiosną wiele osób zaczyna przeprowadzać prace porządkowe w ogrodzie. Potem można przejść do sadzenia nowych warzyw i innych roślin oraz do ponownego zagospodarowania ogrodu. Jest to zatem świetny moment na zakup nasion. Jednym z ich rodzajów są nasiona otoczkowane, nieco większe od tradycyjnych ziaren. Czym się charakteryzują i w jakim celu się je wykorzystuje?
Co to są nasiona otoczkowane?
Nasiona otoczkowane wzięły swoją nazwę od tego, że otacza się je specjalną powłoką ochronną. Powłoka ta składa się przede wszystkim z torfu, dolomitu oraz glinki kaolinowej lub wapienia. Mogą być do niej dodane również substancje odżywcze dla roślin lub nawóz. Otoczka jest twarda i trwała, ale posiada pory, przez które woda i powietrzne mogą dostać się do nasiona znajdującego się w środku. Po umieszczeniu ziaren w glebie, powłoka naturalnie się rozkłada.
Nasiona po otoczeniu mogą zwiększyć swoją masę od 2 do nawet 50 razy. Dzięki powłoce, która czyni ziarna większymi oraz cięższymi, o wiele łatwiej je równomiernie wysiać – zarówno ręcznie, jak i za pomocą siewnika. Otoczkowanie dotyczy zazwyczaj różnego rodzaju warzyw, takich jak cebuli, sałaty, marchwi i kalafiora. Nasiona tego typu można kupić na przykład w internetowym sklepie ogrodniczym Polan. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Zalety otoczkowania nasion
Nasiona otoczkowane będą szczególnie przydatne dla niedoświadczonych ogrodników, którym równomierny zasiew może sprawiać trudność. Ich zaletą jest również to, że powodują wcześniejsze wschodzenie roślin. Są one też bardzo wydajne, a więc do wysiewania trzeba mniejszej ilości nasion. Wyposażenie otoczki w środki ochrony roślin oraz nawozy sprawia, że nie ma konieczności późniejszego ich używania. Poza tym, osłonka ma chronić nasiona przed chorobami i szkodnikami.
O czym należy pamiętać?
O taki rodzaj nasion warto zadbać w odpowiedni sposób. Charakterystyczne dla nasion otoczkowanych jest to, że ich powłoka rozpuszcza się w glebie. Dlatego też potrzebują one więcej wody do prawidłowego kiełkowania i rozwoju. Odpowiednie nawodnienie jest zatem w tym przypadku kluczem do sukcesu. Bardzo ważne jest też to, aby zapoznać się dokładnie ze składem otoczek. Dotyczy to szczególnie znajdujących się w nich nawozów. Pomoże to zapobiec wzmacnianiu danej rośliny tym samym składnikiem, który znajduje się w otoczce, co może źle wpłynąć na jej rozwój. Kolejną cechą nasion otoczkowych jest to, że są one droższe od zwykłych nasion. Nie powinno to jednak dziwić, jeśli zna się wszystkie zalety wynikające z ich stosowania.
Jak łatwo zauważyć, wykorzystywanie nasion otoczkowanych może przynieść wiele korzyści. Jest to szczególnie przydatne dla niedoświadczonych ogrodników. Z pewnością warto rozważyć zakup tego produktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana