Materiał Partnera

Czy warto wybrać oświetlenie LED do domu?

Czy warto wybrać oświetlenie LED do domu?

Oświetlenie LED staje się coraz popularniejsze i zastępuje żarówki tradycyjne oraz halogenowe w wielu domach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ technologia cechuje się licznymi zaletami oraz wciąż dynamicznie się rozwija. Na rynku raz za razem pojawiają się żarówki LED o jeszcze lepszej jakości, które emitują światło zbliżone do światła słonecznego. 

Zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED wyróżnia się trwałością i długą żywotnością – żarówki działają od 15 000 do 50 000 godzin, dzięki czemu są w stanie posłużyć nawet kilka lat bez konieczności wymiany na nowe. Ponadto zużywają nawet 80-90% mniej energii od tradycyjnych świetlówek, co przekłada się na niskie rachunki za prąd i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wśród zalet oświetlenia LED wymienia się również:

  • natychmiastowe świecenie pełną mocą i powolne gaśnięcie;
  • wysoka odporność na uderzenia, wstrząsy, upadki;
  • brak emisji ciepła – włączone żarówki LED nie nagrzewają się, co zapobiega poparzeniom, przegrzewaniu się pomieszczeń czy powstawaniu nieestetycznych plam na sufitach i ścianach;
  • dowolną barwę światła – diody LED są dostępne w wielu kolorach i różnej temperaturze barwowej, zatem można dobrać je do indywidualnych potrzeb i upodobań. 

Warto wspomnieć o tym, że obecnie lampy ze wbudowanymi żarówkami LED uchodzą za najlepsze źródło światła do czytania. Wiele z nich ma funkcję regulacji mocy świetlnej i mocy bieli, co pozwala dostosować parametry do otoczenia. Dzięki temu wzrok nie przemęcza się podczas wysiłku, a co więcej czytanie staje się relaksujące. 

Czy oświetlenie LED ma jakieś wady? 

Największą wadą oświetlenia LED jest jego stosunkowo wysoka cena. Ponadto wymaga ono również zakupu specjalnych akcesoriów do montażu, które znajdziesz między innymi w sklepie z artykułami elektrycznymi Elektro24. Należy jednak zauważyć, że diody LED pozwalają zaoszczędzić na rachunkach i konieczności wymiany żarówek, więc początkowe wydatki zwracają się podczas eksploatacji. Zanim zdecydujesz się na ten rodzaj oświetlenia, pamiętaj o tym, że jest ono wrażliwe na spadki i skoki napięcia, a także na temperaturę zewnętrzną, przez co nie sprawdzi się w mocno nasłonecznionych miejscach. Niektórzy zwracają uwagę na to, że żarówki LED emitują światło niebieskie, które jest odbijane przez atmosferę ziemską mocniej od innych źródeł światła białego. W rezultacie zmienia się postrzeganie kolorów czy materiałów, co bywa niekomfortowe dla użytkowników. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy