Materiał Partnera

Czy przed malowaniem i renowacją zawsze należy gruntować ściany?

Czy przed malowaniem i renowacją zawsze należy gruntować ściany?

Malowanie ścian to świetny sposób na odświeżenie ich lub nadanie im całkiem nowego wyglądu. Czasem jednak przed nałożeniem farby powierzchnię trzeba odpowiednio przygotować, na przykład poprzez gruntowanie. Na czym konkretnie polega to działanie, jakie ma zalety oraz czy jego przeprowadzanie jest konieczne w każdym przypadku? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Na czym polega gruntowanie ścian?

Odpowiednie przygotowanie ściany przed malowaniem pozwala uzyskać trwalszą oraz bardziej równomierną powłokę. Do tej pracy wykorzystuje się specjalne preparaty. Produkty tego typu są oferowane przez doświadczone firmy, takie jak na przykład KTM Poznań. Niezależnie od tego, czy gruntujesz ściany samodzielnie, czy może zatrudniasz do tego fachowców, wysokiej jakości preparat to podstawa. Należy pamiętać również o tym, że musi on być dopasowany do rodzaju farby, która ma być później wykorzystywana.

Gruntowanie ma na celu wyrównanie ścian przede wszystkim pod względem chłonności. Powierzchnie są również wzmacniane, dzięki czemu łatwiej i skuteczniej rozprowadza się na nich farbę. Może to dotyczyć zarówno ścian i sufitów malowanych po raz pierwszy, jak i tych odnawianych. Czy gruntowanie jest jednak konieczne w każdym przypadku?

Kiedy gruntuje się ściany?

Osoby planujące malowanie wnętrza domu lub mieszkania mogą się zastanawiać, czy przed położeniem farby muszą najpierw zagruntować ściany i sufity. Otóż w przypadku, kiedy powierzchnie są całkiem nowe, jest to konieczne. Jeśli natomiast ściany są jedynie odnawiane po latach, nie zawsze trzeba się decydować na ten proces. Wiele zależy od stanu powierzchni. Gruntowanie ścian warto przeprowadzić wówczas, jeśli wymagają one poważniejszych prac renowacyjnych. Zdarza się, że powierzchnie są na tyle zniszczone, że najpierw trzeba jeszcze wypełnić powstałe w nich ubytki. Często warto zdecydować się na gruntowanie, tak aby wyrównać chłonność warstwy, zmniejszyć pylenie oraz poprawić przyczepność farby do ścian.

W razie wątpliwości co do konieczności tego zabiegu można zapytać o radę fachowca. Jeśli dana osoba nie ma doświadczenia z gruntowaniem, najlepszą opcją będzie zatrudnienie do tej pracy profesjonalistów. W przeciwnym razie należy natomiast dowiedzieć się więcej na temat preparatów wykorzystywanych w tym celu oraz technik zapewniających powodzenie działań. Gruntowanie ścian może się okazać swego rodzaju inwestycją na lata, bo farba nałożona na taką powierzchnię będzie się dobrze utrzymywała przez długi czas.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy