Materiał Partnera

Czy panele fotowoltaiczne nie obciążają dachów?

Czy panele fotowoltaiczne nie obciążają dachów?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu, rzadziej natomiast na gruncie. Ich okres przydatności to nawet kilkadziesiąt lat, o ile właściwie się o nie dba. Fotowoltaika narażona jest na ciężkie warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ponieważ znajduje się na zewnątrz domu. To dlatego ważne jest przede wszystkim ich stabilne przymocowanie. A co z dachami? Czy są w stanie przez tyle lat znosić obciążenie paneli słonecznych?

Dlaczego panele fotowoltaiczne montuje się na dachu?

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachach domów z wielu powodów. Jednym z nich jest łatwy dostęp do słońca. Montaż na gruncie wymagałby przede wszystkim dodatkowej działki, na której trzeba by je ustawić, a także specjalnych stojaków. Mogłyby one być także słabo widoczne z powodu cieni rzucanych przez drzewa czy różne konstrukcje. Na dachu nie zajmują natomiast zbyt wiele przestrzeni. Bardzo wielu ludzi niestety obawia się jednak, że panele fotowoltaiczne mogą być za ciężkie na ich dach. Czy to prawda?

Czy panele fotowoltaiczne dużo ważą?

Jeden panel fotowoltaiczny może ważyć nawet 20 kg, co w stosunku do powierzchni dachu zwykłego domu nie wydaje się być dużym obciążeniem. Jeżeli jednak zamontuje się na nim ok. 20 takich paneli, łączna waga wyniesie 400 kg. Trzeba oczywiście pamiętać, że zawsze będą one równomiernie rozłożone, co zapewni właściwe obciążenie powierzchni. W praktyce większość dachów radzi sobie z taką wagą i z biegiem lat konstrukcja wcale nie niszczeje. Istnieje jednak kilka rzeczy, które trzeba mieć na względzie, zanim zamontuje się fotowoltaikę.

Co należy zrobić przed montażem paneli fotowoltaicznych na dachu?

Przed montażem modułów fotowoltaicznych konieczne jest wykonanie pomiarów powierzchni, na której mają się one znaleźć. Chodzi tu nie tylko o powierzchnię dachu czy gruntu, ale również elementów zaciemniających taką przestrzeń. Istotne będzie również wyróżnienie parametrów, które dadzą wynik potencjalnego uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej. Znaczenie będą miały także:

  • materiał, którym pokryty jest dach,
  • stan dachu,
  • ekspozycja dachu,
  • rodzaj montowanych paneli.

Aby wszystko poszło zgodnie z planem, warto zwrócić się do specjalistów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jedną z takich firm jest Green House Systems posiadający odpowiednie certyfikaty i uprawnienia do montażu paneli.

Inwestycja w panele słoneczne może być kosztowna, ale prędzej czy później koszty jej instalacji się zwracają. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że w Polsce istnieje wiele programów współfinansujących. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy