Artykuł sponsorowany

Czy okna drewniane zapewniają dobrą izolację termiczną?

Czy okna drewniane zapewniają dobrą izolację termiczną?

Okna drewniane są nie tylko eleganckie i naturalne. Dzięki zaawansowanej technologii ich produkcji są także nowoczesnymi produktami, które charakteryzują się dobrą izolacją termiczną. Drewno jest bowiem materiałem, który słabo przewodzi ciepło i z tego powodu doskonale chroni przed zimnem. Najlepszym wyborem pod względem izolacji termicznej będą okna posiadające ramy o grubości powyżej 80 mm.

Grubość ramy okiennej i twardość drewna

Okna wykonane z drewna są coraz chętniej wybierane przez osoby planujące wymianę swoich starych okien. Zawdzięczają to nie tylko swoim charakterystycznym walorom estetycznym, odporności na uszkodzenia oraz trwałości, ale przede wszystkim wysoką funkcjonalnością. Nowoczesne okna drewniane posiadają bowiem wysoką izolacyjność termiczną. W przypadku okien drewnianych decydująca jest grubość ramy okiennej. Zasadniczo, im grubsza będzie rama, tym izolacyjność cieplna profili drewnianych będzie wyższa. Duże znaczenie ma także rodzaj oraz twardość zastosowanego drewna. Izolacyjność termiczna miękkich gatunków drewna będzie większa niż drewna z gatunków twardszych. Często spotyka się także okna drewniane, których ramy wykonane są z profili klejonych z drewna posiadającego różny stopień twardości. Z zewnątrz taka rama wykonana jest wtedy z drewna twardszego i bardziej wytrzymałego, a jej część wewnętrzna z drewna miększego, mającego lepsze właściwości termoizolacyjne. Takie okna produkuje na przykład firma Muszyńscy.

Wypełnienie okien drewnianych i sposób ich montażu

Izolacja termiczna okien drewnianych nie zależy jednak tylko od samego drewna oraz grubości ramy okiennej. Duży wpływ na nią ma bowiem także wypełnienie okien. Okna drewniane często posiadają wypełnienie wykonane z pianki poliuretanowej, której zadaniem jest zwiększenie ich parametrów termoizolacyjnych. Okna drewniane często produkowane są także z wyposażeniem w trzy szyby wykonane dodatkowo ze szkła niskoemisyjnego, które wypełnia się argonem lub kryptonem. Szkło dodatkowo pokrywane jest także tlenkami metali szlachetnych, których zadaniem jest odbijanie ciepła z powrotem do wnętrza pomieszczeń. Nie bez znaczenia dla izolacji termicznej jest także poprawnie wykonany montaż okien drewnianych. Najlepszą szczelność i efektywność zapewnia bowiem tzw. ciepły montaż. Polega on na zamontowaniu okna w warstwie ocieplenia muru przy wykorzystaniu odpowiednich systemów montażowych. Warto pamiętać, że dobra izolacja całego domu, ale z kiepskiej jakości oknami nie będzie efektywna, ponieważ przez takie okna uleci duża część ciepła.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy