Materiał Partnera

Czy maty grzewcze są objęte programem Czyste Powietrze?

Czy maty grzewcze są objęte programem Czyste Powietrze?

Czyste Powietrze to program, który umożliwia m.in. kupno i zamontowanie urządzeń oszczędzających energię na ogrzewanie i ciepłą wodę oraz wentylację. W ich skład wchodzą także instalacje mające mniejszy wpływ na środowisko. Poza szeregiem wymogów prawnych w programie wskazano, jakie urządzenia objęte są dofinansowaniem. W skład programu wchodzą m.in. maty grzewcze, które w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną są najbardziej ekonomicznym i komfortowym systemem grzewczym. Czym charakteryzują się maty grzewcze?

Maty grzewcze – charakterystyka

Odbiorcami programu są właściciele domów jednorodzinnych, a także osoby, które otrzymały pisemną zgodę na rozpoczęcie budowy. Żeby zakwalifikować się do uczestnictwa w programie, należy spełnić podstawowy warunek polegający na tym, że w obiektach istniejących wymieniony zostanie stary piec lub kocioł na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, spełniające wymogi programu. Dotyczy to wymiany pieca na gaz kondensacyjny, folie i maty grzewcze oraz pompy ciepła. Maty grzewcze idealnie wpisują się w specyfikę programu, ponieważ pozwalają na uzyskanie odpowiedniego docieplenia pomieszczenia, bez konieczności montowania specjalnych kotłów centralnego ogrzewania, armatury i rur c.o.

Maty grzewcze montuje się w podłodze, aby zapewniały ciepło w danym pomieszczeniu. W ich skład wchodzą siatki i przewody. Można je wykorzystywać zarówno do samodzielnego działania, jak i wspomaganie ogrzewania głównego. Największym plusem takiego rozwiązania jest łatwość w montażu. Maty umieszczane są na cienkiej warstwie kleju tuż pod powierzchnią podłogi. Prawidłowo zamontowane maty powinny skutecznie ogrzać pomieszczenie. Fakt, że znajdują się pod stopami, wiąże się z kilkoma zaletami. System ogrzewania nie powoduje unoszenia się kurzu, zapewnia równomierne rozłożenie ciepła na całej powierzchni pomieszczenia, a także nie wysusza powietrza.

Dlaczego warto zamontować maty grzewcze?

Maty grzewcze dzięki dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze, nie są drogim rozwiązaniem. Mogą być instalowane w każdym pomieszczeniu – łazience, kuchni, przedpokoju. Należy jednak pamiętać o prawidłowej instalacji, którą oferuje m.in. SERVICE 4U. Mat nie można montować bezpośrednio pod elementami stałej zabudowy – wanny, kabiny prysznicowej, kominka. Odpowiedni montaż mat grzewczych powoduje, że mogą stanowić również alternatywę dla innych technologii ogrzewania podłogowego, z których nie można korzystać z różnych przyczyn (m.in. zbyt wielkie obciążenie stropu budynku) w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy