Materiał Partnera

Czy boazeria drewniana wciąż jest w modzie?

Czy boazeria drewniana wciąż jest w modzie?

Drewniana boazeria to element dekoracyjny, który nadaje pomieszczeniom przytulnego charakteru. Pasuje zarówno do wnętrz urządzanych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Czy boazeria to tylko relikt minionych epok, czy jeden z modnych materiałów wykończeniowych? Czy współcześnie warto wykorzystywać boazerię we wnętrzach?

Boazeria w nowoczesnych wnętrzach

Można pokusić się o stwierdzenie, że drewniana boazeria wraca do łask. Przez wiele lat boazeria była podstawowym elementem w każdym domu budowanym w epoce PRL i rzeczywiście z tym okresem kojarzy się najbardziej. Niemniej jednak współcześnie używane dekoracyjne panele ścienne wyglądają zupełnie inaczej. W inny sposób są także wykorzystywane. O ile lata wcześniej boazerią wykańczano klatki schodowe i korytarze, to obecnie boazeria gości w częściach najbardziej reprezentacyjnych, czyli w salonach i jadalniach. Co więcej, boazerią nie wykańcza się całych powierzchni ścian. Obecnie panele drewniane używane są jako akcent dekoracyjny, wprowadzający niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

Drewno we współczesnych minimalistycznych aranżacjach ma sporo zwolenników. Z użyciem drewnianej boazerii można stworzyć ciekawą dekorację na ścianie, na przykład za kanapą lub telewizorem. Drewniana boazeria coraz częściej montowana jest także na sufitach, zwłaszcza podwieszanych i o nieregularnych kształtach. Boazerię podkreśla się finezyjnym podświetleniem, co pozwala uzyskać niepowtarzalny i oryginalny akcent we wnętrzu.

Do produkcji boazerii wykorzystywane jest drewno skandynawskie, najczęściej sosna i świerk. Ekologiczne drewno ze Skandynawii używane jest do produkcji desek przez przedsiębiorstwo Ecowood. Powstająca w Poznaniu boazeria drewniana wyróżnia się trwałością i wytrzymałością, a dzięki odpowiedniej impregnacji nadaje się także do użytku zewnętrznego, na przykład na elewacje budynków.

Zalety boazerii drewnianej

Drewno samo w sobie stanowi materiał, po jaki coraz chętniej sięga się przy aranżacji wnętrz. Drewniane lamele to absolutny must have dla każdej minimalistycznej i nowoczesnej przestrzeni. Boazeria świetnie sprawdza się także przy renowacjach starych budynków, urządzanych w tradycyjnym stylu. Co więcej, dzięki drewnianym panelom można w łatwy sposób ukryć niedoskonałości i krzywizny ścian oraz sufitów.

Drewniana boazeria świetnie komponuje się z innymi popularnymi materiałami wykończeniowymi. Tworzy ciekawe zestawienie na przykład z cegłą lub betonem architektonicznym oraz kamieniem naturalnym ocieplając nieco ich wizerunek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy