Czego użyć do budowy domu?

Budownictwo jednorodzinne oferuje obecnie bardzo duży wachlarz możliwości w wyborze technologii budowlanej. Inwestorzy obecnie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza obstaje twardo przy filozofii budowania domów w tradycyjny murowany sposób. Druga grupa skłania się ku budowie domów szkieletowych. Każda technologia może być dodatkowo podzielona na podtypy. Szkielet budynku może być drewniany lub stalowy, natomiast zwolennicy budownictwa tradycyjnego, spierają się, czy bloczki betonowe są lepsze od cegły lub innych ceramicznych materiałów.
Bloczki betonowe - właściwości termiczne
Każdy materiał bez wyjątku ma zalety oraz wady. Bloczki betonowe wykonywane z betonu komórkowego mają tych pierwszych zdecydowanie więcej. Od razu należy przejść do omówienia zalet, jakie wynikają z małej wartości przewodności cieplnej bloczków, która sprawia, że ściany z nich budowane bardzo dobrze izolują. Bloczek izoluje tym lepiej, im paradoksalnie ma mniejszą gęstość oraz wagę. Wynika to z faktu, że za właściwości izolacyjne odpowiadają pęcherzyki gazu uwięzione w betonie podczas procesu jego spulchniania. Z drugiej strony bloczki o najlepszych właściwościach termicznych mają najniższą klasę wytrzymałości, a im bloczek ma większą gęstość, tym lepiej wytłumia hałasy.
Szybkość budowy z wykorzystaniem betonu komórkowego
Beton komórkowy pozwala na zdecydowanie szybsze wykonanie etapu wznoszenia budynku. Wynika to głównie z faktu, że na wykonanie np. 2m2 ściany wykorzystamy 14 bloczków betonowych, lub 32 pustaki ceramiczne. W przypadku cegieł klasycznych ilość ta jest decydowanie większa. Dodatkowo bloczki betonowe są lżejsze, można je łatwo obrabiać na budowie i przenosić. Na rynku ponadto dostaniemy również gotowe elementy takie jak płyty stropowe, nadproża oraz systemy łączeń na pióro i wpust.
Beton komórkowy – wady
Do największych wad bloczków z betonu komórkowego na pewno możemy zaliczyć kruchość. Z tego wynika, że musimy szczególnie uważać na ten materiał podczas transportu, załadunków i rozładunków. Innym minusem jest fakt, że ścianę wykonaną w tej technologii koniecznie należy wykończyć zaprawą tynkową. Niestety walory estetyczne „gołego betonu” zdecydowanie przegrywają z np. cegłą klinkierową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Izolacja Pianką Pur Dawid Nowosielski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja woj. lubelskie21-560 Międzyrzec Podlaski, Jelnicka 4 lok. 40
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Bortex Wytwarzanie Artykułów z Tworzyw Sztucznych
Parapety woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Legionów 63